Politici se sešli na jednání Bezpečnostní rady státu Foto: Mediafax

Radomil Bábek: Zákon o EET – zákon veskrze špatný. Co na to poslanci vládní koalice?

Zákon o elektronické evidenci tržeb, který čerstvě doputoval na sněmovní půdu, podporují různí lidé, někteří nezištně, jiní z důvodů zištných. Do hlav nikomu nevidíme, proto to nelze s jistotou rozlišit, jen můžeme odhadovat motivaci podporovatelů podle jejich možného prospěchu z EET.

Všichni však mají jedno společné. Hovoří o EET, jako by bez ní stát nemohl být, jako by byla jediným řešením schodku státního rozpočtu, jako by EET měla napravit podle nich tragický stav podnikatelského prostředí. Nic z toho není pravdou, ale důležité je, že stále podporovatelé a autoři EET svádí diskuzi k detailům, k technickým otázkám apod. Tomu je třeba se bránit, to je třeba ukončit.

Je nutné nenechat rozmělnit debatu o EET, je nutné vrátit vše k základním otázkám a argumentům. Uveďme jen tři důvody, proč nemá, či dokonce nesmí být EET zavedena.


1. Nikdo ho nepotřebuje

EET je nepotřebná, protože stát má všechny prostředky a informace potřebné k tomu, aby efektivně vybíral daně.
Přijetím zákona o EET poruší poslanci princip proporcionality, a dokonce poruší i konkrétní zákony. To si nesmí zákonodárci v liberálně demokratickém státě dovolit.

2. Je zjevně diskriminační

Zákon o EET diskriminuje jednu skupinu obyvatel, jinou skupinu obyvatel naopak zvýhodňuje.
Budou existovat ti, kdo budou povinni používat EET, a ti, kteří ji používat nebudou. Budou existovat ti, kteří ji budou muset používat bez výjimek (malí obchodníci a restauratéři), a ti, kteří budou mít značné výhody (obchodní a hotelové řetězce).
Taková diskriminace je v liberálně demokratickém státě nepřípustná.

3. Je to legislativní zmetek

Zákon o EET je připraven nedbale a jeho důsledky jsou navrhovatelem jen odhadovány. Navíc, a to je zcela nepřijatelné, navrhovatelé uvádí na podporu přijetí zákona nepravdivé informace. Tím uvádí veřejnost i zákonodárce v omyl.


Jeden příklad za všechny: Náměstkyně Simona Hornochová (MF ČR) opakovaně veřejně tvrdí, že doba odezvy bude do dvou sekund, a pokud tyto uplynou marně, bude účtenka vytištěna v offline režimu (záznam z konference o EET, 16. 6. 2015).
V návrhu zákona o EET však stojí, že „mezní dobu odezvy nastaví poplatník pro pokladní zařízení delší než 2 sekundy…“
(§21 odst. 2 vládní návrh Zákona o evidenci tržeb).

Je zřejmé, že takový zákon nemůže být v svobodném, demokratickém státě přijat. Poslanci koaličních stran se budou rozhodovat mezi svou stranickou kázní a vlastním svědomím. Jejich argumenty jsou nejčastěji „máme to v koaliční smlouvě“ a „chci podpořit boj proti šedé ekonomice“.

To první mi připomíná Rudé právo, kdy vše se dělo „rozhodnutím strany a vlády“.
To druhé je výmluva, protože EET zcela jistě není namířena proti šedé ekonomice. Šedá ekonomika se totiž z 93% tvoří jinde, než u malých podnikatelů a živnostníků, kteří inkasují platby v hotovosti.

Tak jak se rozhodnou poslanci ČSSD, KDU-ČSL a ANO?

Radomil Bábek,
předseda Asociace podnikatelů a manažerů