Stěžovatelé ve sředu vystoupili v Senátu Foto: Eva Paseková

Část senátorů podává ústavní stížnost na kontrolní hlášení u DPH

Skupina 21 senátorů podá ve čtvrtek ústavní stížnost na kontrolní hlášení u DPH. Opatření, které má platit od začátku příštího roku, je podle nich v rozporu s právem na ochranu před shromažďováním a zneužíváním údajů. Zástupci senátorů to dnes uvedli na tiskové konferenci v horní komoře. Ministerstvo financí je přesvědčeno o ústavnosti zákona.

Senátor Ivo Valenta dnes kritizoval „neustálé vymýšlení nových a nových zákonů, které šmírujou, které jdou do podstaty osobních dat, otravujou a obtěžujou podnikatele a lidi, kteří chtějí přemýšlet svobodně“. Senátor za ODS Jaroslav Kubera hovořil zase o tom, že si stát bere lidi do područí. Ke stížnosti, kterou připravila Strana soukromníků, se vedle Valenty a většiny senátorů za ODS připojili také senátoři společného klubu SPO, KSČM a Severočechů.

Vlastní návrhy opatření proti daňovým únikům dnes žádný ze senátorů nepředstavil. Právě omezení úniků si od kontrolního hlášení u DPH slibuje ministerstvo financí. Úřad očekává, že zavedení této povinnosti přinese zvýšení výběru daně z přidané hodnoty o asi deset miliard korun.

Podle skupiny senátorů ale kontrolní hlášení představují průlom do ochrany soukromí v podobě sběru citlivých údajů o velmi široké skupině obyvatel. A to i těch, kterých se daň z přidané hodnoty vlastně ani netýká. Další problém spatřují senátoři v podobě přenesení „obrovských pravomocí“ na úředníky finanční správy.

Ministerstvo financí taková tvrzení odmítá. Finanční správa tímto systémem podle něj nezíská žádné údaje, na které by neměla už dnes právo. Na podobném systému navíc už dnes hlášení funguje při obchodování přes hranice jednotlivých členských států, uvedlo ministerstvo.

MF odmítá i tvrzení, že jde o diskriminaci, pokud bude požadovat data od fyzických osob čtvrtletně a od všech právnických osob měsíčně. Podle úřadu jde o zjednodušení pro fyzické osoby, které nejsou tak rizikové jako osoby právnické.

Hlášení DPH vycházejí z evidence, kterou plátci musejí už podle platného zákona vést. Novela také zavádí sankce 1000 korun za opoždění s dodáním kontrolního hlášení a pokutu 30.000 korun za neodstranění chyb v hlášení.

(čtk)