Soudce ÚS Suchánek se nevyhne kárnému řízení za rychlou jízdu

Ústavní soudce Radovan Suchánek Reprofoto: ČT

Ústavní soudce Radovan Suchánek se nevyhne kárnému řízení kvůli překročení rychlosti za volantem. Ústavní soud (ÚS) dnes obdržel z Městského úřadu Břeclav přestupkový spis a předseda Pavel Rychetský vydal usnesení o zahájení kárného řízení.Dnes to řekl generální sekretář soudu Ivo Pospíšil. Usnesení zatím není doručeno Suchánkovi, soudce má dovolenou.

Podle zákona o ÚS se usnesení předkládá plénu, tedy sboru všech ústavních soudců. Suchánek dostane prostor k vyjádření. Potom plénum buď kárné řízení zastaví, anebo zvolí pětičlenný senát, který věc projedná a rozhodne. Jediným možným postihem je uložení výtky. Suchánek smí po dobu kárného řízení normálně vykonávat funkci ústavního soudce.

Pospíšil dnes řekl, že v době předsednictví Rychetského byla u ÚS čtyři kárná řízení, všechna se týkala dopravních předstupků soudců. Soud o nich v minulosti nijak veřejně neinformoval. Nejsou tedy známá jména soudců ani výsledky kárných řízení.

Úprava kárného řízení s ústavními soudci je jiná než u soudců ostatních soudů, jejichž prohřešky řeší speciální senáty u Nejvyššího správního soudu. Mohou soudce odvolat z funkce nebo jim uložit citelné srážky z platu.

Strážníci Suchánkovi podle neoficiálních informací naměřili v Břeclavi rychlost 96 kilometrů v hodině. Po odečtu běžné tolerance měření lze hovořit o rychlosti 93 kilometrů v hodině. Suchánek se k incidentu nevyjádřil.

Za překročení rychlosti v obci o více než 40 kilometrů v hodině lze v běžném správním řízení uložit pokutu 5000 až 10.000 korun, případně zákaz řízení na šest až 12 měsíců. Ústavní soudce ale nelze stíhat za přestupek. V úvahu připadá pouze kárné řízení.

(čtk)