Policie získá za 60 milionů korun 135 nových motocyklů

Policie získá za 60 milionů korun 135 nových motocyklů. Prvních 76 jich převzala dnes v Brně, zbytek dostane na jaře. Stroje financoval Fond zábrany škod České kanceláře pojistitelů. Policie chce být díky novým motorkám více dostupná a viditelná, řekl dnes v Brně policejní prezident Tomáš Tuhý.

Motorky značky BMW budou jezdit po dálnici i v regionech. Policejní řidiči absolvují školení nejpozději do jara. „Slabší verze budou primárně pro okresní dopravní inspektoráty, silnější budou na krajských družstvech nebo policejním prezidiu. Budou sloužit také mimo jiné při přepravě nadměrných materiálů u kolon, konvojů,“ uvedl Tuhý.

Podle něj policie motocykly dlouhodobě potřebovala. Tuhý uvedl, že práce zhruba 25.000 policistů nějak souvisí se silničním provozem. Motorky jsou vybavené například speciálním výstražným značením, které motoristy upozorní, aby zastavili. Radary na měření rychlosti ve výbavě nejsou, policie ale o nich do budoucna uvažuje.

Dvě třetiny dodávaných strojů budou tvořit cestovní motorky střední třídy F800GT vybavené řadovým dvouválcem o výkonu 90 koní. Zbytek pak dálniční expresy R1200RT s klasickým boxerem o výkonu 125 koní, které dokáží uhánět přes 220 km/h. Ceníková cena F800GT začíná kolem 300.000 Kč, u R1200RT je to zhruba 450.000 korun.

Dopravní policisté naposledy v roce 2009 nakupovali Yamahy FZ6SA Fazer v policejní úpravě a cestovní koráby FJR1300A. V policejních službách jsou i motocykly značky Honda. Vedle velkých cestovních ST 1300 Pan European jsou to městské Hondy CB 250.

Letošní nákup motocyklů byl jedním z největších tendrů tohoto typu v zemích střední Evropy. Většina peněz šla ze zákonem zřízeného fondu zábrany škod, který spravuje Česká kancelář pojistitelů. Do profesní organizace pojišťovny odvádějí tři procenta z přijatého pojištění odpovědnosti z provozu vozidla.

Fond peníze přerozděluje především složkám integrovaného záchranného systému. Letos fond například nakoupil za 174 milionů korun 25 nových cisteren pro hasiče.

(čtk)