Exhejtman David Rath Foto: Středočeský kraj

Soud vrátil policii druhou část Rathovy kauzy kvůli odposlechům, příkazy byly nezákonné

Krajský soud v Praze vrátil žalobcům a policii k došetření druhou větev korupční kauzy kolem bývalého hejtmana Davida Ratha kvůli nezákonně pořízeným odposlechům. Kvůli tomu by měli odstranit některé důkazy ze spisu. Soud jim také nařídil, aby vyslechli znovu některé svědky. Zabývat by se měli také obviněnými firmami, u kterých by měli zjistit, zda měly interní protikorupční programy. Vyplývá to z usnesení, na které dnes upozornil Český rozhlas. Případ se týká manipulace veřejných zakázek Středočeského kraje a krajských nemocnic, kriminalisté v něm navrhli obžalovat devět lidí a osm firem včetně stavební společnosti Metrostav.

Obvinění v druhé větvi kauzy podle vyšetřovatelů požadovali úplatky za 66,4 milionu korun, z toho převzali 3,4 milionu Kč. Případ se týká rekonstrukcí či výstavby pavilonů nemocnic v Kladně, Mladé Boleslavi a Kolíně či dodávky sanitek pro středočeskou záchrannou službu.

Kvůli nezákonně pořízeným odposlechům loni pražský vrchní soud zrušil také původní rozsudek v první větvi korupční kauzy, kde byl Rath uznán vinným z přijímání úplatků a nepravomocně mu uložil 8,5 roku vězení. Krajský soud se v podstatě ztotožnil s výrokem vrchního soudu.

Na 39 stránkách mimo jiné uvádí, že příkazy k odposlechům jsou nezákonné. Podle soudu v nich například chybí úvahy zabývající se důvodností návrhu či vysvětlením, proč byly povoleny na nejdelší možnou dobu. „Dále konstatuje, že polovina příkazů pak neobsahuje ani zmínku o tom, že je vedeno trestní řízení pro konkrétní trestný čin,“ stojí v usnesení. To soud považuje za závaznou podmínku pro vydání příkazu k odposlechu.

Stejné chyby se podle soudu staly také při nasazení prostorových odposlechů do kanceláří nebo obydlí některých obviněných. „S ohledem na výše uvedené je nutné z vyšetřovacího spisu odstranit veškerý důkazní materiál, který má původ v nezákonně realizovaných odposleších a záznamech telekomunikačního provozu,“ uvedl soud. Podle soudu bude nutné odstranit ze spisu také protokoly o výsleších některých svědků a někteří by měli být vyslechnuti znovu. Jde například o bývalého policistu Libora Gregora, který na možnou korupci ve Středočeském kraji policii upozornil.

Za další nedostatek soud označil to, že se část obviněných nemohla seznámit s původním celým spisem, ze kterého pak byly jednotlivé části kauzy vyčleněny. V obou kauzách totiž kromě Ratha figuruje také Kateřina Kottová, Petr Kott, Lucie Novanská a Pavel Drážďanský. V druhé části pak figurují manažeři stavebních firem Petr Pilát a Jiří Anděl nebo šéf středočeské záchranky Martin Houdek.

Podle soudu tím byla porušena zásada „rovnosti zbraní“. „Obhajoba nemůže legálním způsobem přezkoumat, zda policejní orgán do spisu, který byl vyčleněn z původní věci, zařadil veškeré důkazy vztahující se k nyní projednávané věci, či zda účelově nezařadil jen některé důkazy svědčící v neprospěch obžalovaných a opomněl důkazy svědčící ve prospěch obžalovaných,“ vysvětlil soud. Ve vztahu k obviněným firmám soud uvedl, že od loňského prosince platí novela zákona o jejich trestní odpovědnosti, na jejíž základě nemohou být stíhány v případech, kdy vynaloží veškeré úsilí k tomu, aby zabránily protiprávnímu jednání svého zaměstnance. Podle soudu se musejí také v tomto směru doplnit důkazy.

Teprve po doplnění důkazů by podle soudu státní zástupci měli rozhodnout o tom, zda kauza půjde před soud. „Za stávajícího důkazního stavu se však jeví postavení obviněných před soud jako přinejmenším předčasné,“ uvedl soud v závěru celého usnesení. Proti rozhodnutí si mohou podat obvinění nebo státní zástupci stížnost, kterou by přezkoumal pražský vrchní soud.

V první části kauzy, která se týká modernizace středočeských nemocnic či opravy zámku v Buštěhradu na Kladensku, bylo obžalováno 11 lidí. Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) kvůli zrušenému rozsudku podal stížnost k Nejvyššímu soudu.

(čtk)