GIBS obvinila dva policisty z prodávání informací

Generální inspekce bezpečnostních sborů zahájila trestní stíhání dvou příslušníků Policie České republiky, jednoho bývalého příslušníka Policie ČR a dalších pěti civilních osob. Na webu to oznámila mluvčí Radka Sandorová

Policisté na základě zadání od civilních osob měli provádět neoprávněné vstupy do informačních systémů Policie České republiky a Ministerstva vnitra České republiky, které jsou určeny pouze pro služební potřebu.

Informace získávali například z centrálního registru obyvatel, centrálního registru vozidel, pátrání po osobách nebo z evidence k trestní minulosti konkrétních osob. Takto získané údaje následně předávali civilním osobám, které je využívaly při svém soukromém podnikání spočívajícím v poskytování detektivních služeb.

Informace podle serveru Aktuálně.cz vynášeli dva příslušníci z odboru Praha venkov – jih.

Policisté a bývalý policista v době, kdy ještě byl příslušníkem Policie České republiky, se tak dopustili:

  • přečinu neoprávněné nakládání s osobními údaji v jednočinném souběhu s přečinem neoprávněný přístup k počítačovému systému a nosiči informací
  • přečinu zneužití pravomoci úřední osoby

Dva soukromí detektivové se podle GIBS dopustily návodu k těmto trestným činům. Vyšetřování všech obviněných osob v současné době probíhá na svobodě.

(epa)