Komise k únikům ze spisů chce vyslechnout novináře Kroupu a exnáměstka Brunclíka

Vyšetřovací komise v závěrečné zprávě uvedla, že úniky informací z trestních spisů, jejich účelový výklad a následné ovlivňování veřejného mínění mohou znamenat fatální ohrožení ústavnosti Foto: archiv

Sněmovní vyšetřovací komise k únikům informací z vyšetřovacích spisů si chce na příští jednání pozvat novináře Janka Kroupu a bývalého náměstka ředitele Generální inspekce bezpečnostních sborů Dušana Brunclíka. Po dnešním jednání komise to novinářům řekl její předseda Martin Plíšek (TOP 09). Na další jednání příští úterý by podle něj mohli přijít ministr vnitra Milan Chovanec a policejní prezident Tomáš Tuhý, „pokud budou dosažitelní“.

Brunclíka chce komise předvolat kvůli tomu, že se jeho výslech stal předmětem zveřejněných nahrávek rozhovorů mezi bývalým ministrem financí Andrejem Babišem (ANO) a novinářem Markem Přibilem, uvedl Plíšek. „A my si budeme chtít skutečně vyjasnit, kdy a za jakých okolností, vůči které kauze byl pan Brunclík vyslýchán, protože tady se nám také velmi liší informace od jednotlivých hostů a jednotlivých svědků,“ popsal.

K důvodu, proč komise zve novináře Kroupu, Plíšek uvedl, že i ve veřejných zdrojích Přibil odkazoval na Kroupovu roli z hlediska získávání a zveřejňování některých informací. „Takže to byl také důvod, proč členové komise se dnes shodli, že pozveme pana redaktora Kroupu, protože pan Přibil – a zase odkazuji na veřejné zdroje – hovořil o jeho roli nebo jeho komunikaci poté, co byly zveřejněny nahrávky Přibil – Babiš,“ řekl Plíšek.

Před komisí dnes vypovídal manažer společnosti MAFRA František Nachtigall, který měl ozřejmit okolnosti schůzek Přibila s Babišem. Jeho výpověď se podle Plíška od té Přibilovy lišila. Upřesnit odlišnosti ale nechtěl. „Nemohu být bohužel konkrétní, ale stalo se tak,“ poznamenal. „Komise si dnes také zadá právní analýzu na téma, co znamená nepravdivá výpověď nebo křivé svědectví před vyšetřovací komisí Poslanecké sněmovny,“ dodal.

Komise dnes vyslechla šéfa Generální inspekce bezpečnostních sborů Michala Murína, ředitele Bezpečnostní informační služby Michala Murína a ředitele Národní centrály proti organizovanému zločinu Michala Mazánka. „Myslím, že nám (předvolané osoby) daly určitý vhled do živých vyšetřovacích kauz, jejichž úniky na veřejnost a do médií šetříme,“ řekl Plíšek. Šlo podle něj o kauzy Vidkun, Beretta, nahrávky exministra Babiše a novináře Přibila, dotační kauzy na ministerstvu školství, kauzy OKD a kauzy bývalého premiéra Petra Nečase (ODS) a jeho ženy Jany Nečasové, dříve Nagyové.

Plíšek upozornil, že ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) dosud nedal souhlas premiérovi Bohuslavu Sobotkovi (ČSSD), aby ho zbavil mlčenlivosti. Nedal prý ani souhlas ke zbavení mlčenlivosti nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana. Všechny si chce komise předvolat.

Plíšek řekl, že komise chce do konce srpna dokončit výslechy tak, aby nejpozději od začátku září začala pracovat na závěrečné zprávě pro Sněmovnu.

(čtk)