Nejvyšší soud odmítl dovolání bývalého soudce, zvýhodňoval spřáteleného advokáta

Nejvyšší soud odmítl dovolání bývalého soudce Městského soudu v Brně Jiřího Peška. Za zvýhodňování spřáteleného advokáta při rozdělování kauz ex offo dostal podmíněný trest. Výsledek dovolacího řízení potvrdil David Mařádek, mluvčí Okresního soudu ve Frýdku-Místku, který případ řešil jako první instance. Nejvyšší soud dovolání považoval za zjevně neopodstatněné.

Trest 1,5 roku vězení s podmíněným odkladem na dva roky je souhrnný za zneužití pravomoci a také za pokus o zasahování do nezávislosti soudu. Už dříve byl totiž Pešek odsouzen za pokus o ovlivnění jiného soudce při rozhodování o milionech z kauzy Edbusy. V této větvi sporu Pešek vyčerpal i poslední mimořádný opravný prostředek, tedy ústavní stížnost.

Část obžaloby, která se týkala zvýhodňování spřáteleného advokáta, Okresní soud ve Frýdku-Místku původně poslal do kárného řízení, s čímž ovšem nesouhlasil Nejvyšší soud. Trval na trestním postihu, proto se okresní soud obviněním zabýval znovu, souhrnný trest následně potvrdil Krajský soud v Ostravě.

První větev kauzy měla spojitost s komplikovaným případem firmy Edbusy. Pešek podle obžaloby několikrát kontaktoval soudce brněnského krajského soudu Jiřího Stýbla, který rozhodoval o osudu peněz zajištěných policií. Šlo přibližně o 100 milionů korun, které kriminalisté získali z rakouské banky, ovšem způsobem, který později zkritizoval Ústavní soud.

Podle verdiktu Pešek naléhal, aby peníze dostala zpět společnost Edbusy, tehdy v likvidaci, zatímco státní zástupce v obžalobě navrhoval, aby peníze zamířily k poškozeným.

Miliony z vytunelované firmy mohly být podle dřívějších mediálních spekulací motivem vraždy někdejšího policisty Michala Tofla. Soudce Stýblo se v lednu 2012 z dosud nevyjasněných důvodů oběsil ve své kanceláři.

(čtk)