Prezident NKÚ ke změně jednacího řádu vlády: Argumentace o zrychlení je mimo

Prezident NIK Krzysztof Kwiatkowski a prezident NKÚ Miloslav Kala Foto: NKÚ

Proti novele jednacího řádu vlády vystoupil prezident Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) Miloslav Kala. Kromě omezení připomínkových míst chce kabinet Andreje Babiše (ANO) omezit účast na jednání kabinetu právě šéfovi kontrolorů. „Zdůvodnění novely jednacího řádu vlády je zmatečné a argumentace o zrychlení jejího jednání je mimo,“ sdělil České justici Kala.

Novela o které Česká justice informovala jako první má zeštíhlit počet meziresortních připomínkových míst nelegislativních i legislativních materiálů nebo zrušit povinnost předkládat materiál vládě duplicitně v elektronické i listinné podobě. Jednání kabinetu už se také nemají účastnit předseda Českého statistického úřadu, státní tajemník pro evropské záležitosti nebo právě prezident NKÚ. Vláda tím chce i podle dřívějších vyjádření politiků ANO zrychlit a zefektivnit schvalovací procesy.

Současná podoba jednacího řádu přitom jasně mluví o tom, že prezident NKÚ se jednání vlády účastní, když vláda projednává kontrolní závěr. „Takto to funguje celé roky, bez jakýchkoliv problémů a na úrovni partnerské spolupráce, kde jde jak vládě, tak i NKÚ o to, aby se věci v naší zemi posouvaly k lepšímu. Ostatně účast prezidenta NKÚ na jednání vlády, když se projednávají výsledky kontrol, garantuje i zákon, který stojí nad jednacím řádem vlády,“ komentuje návrh šéf NKÚ Miloslav Kala s tím, že k navrhovaným změnám uplatní úřad ve stanoveném zkráceném termínu zásadní připomínky. Doba pro připomínky je nestandardní, protože předseda Legislativní rady vlády udělil materiálu výjimku z běžného připomínkového řízení.

Podle mluvčího úřadu Václava Kešnera dává účast prezidenta nebo zástupce NKÚ na jednání vlády možnost vysvětlit stanoviska, okomentovat výsledky kontrol NKÚ a okamžitě reagovat na případné argumenty a vysvětlení kontrolovaných institucí.

Materiály podle návrhu postačí projednat mezi resorty, kterých se přímo týkají. Počet rozporů mezi ministry by mělo snížit ustanovení, podle kterého by se kvůli jejich řešení konala postupně jednání náměstků, samotných ministrů a nově ministrů s premiérem. „Předpokládá se, že předseda vlády jako osoba stojící v čele vlády by měl přispět k vyřešení rozporu,“ uvádí návrh. Hnutí ANo a především jeho šéf Andrej Babiš se netají tím, že by rád změnil i jednací řád Poslanecké sněmovny.

NKÚ je nezávislý orgán, který vykonává kontrolu hospodaření se státním majetkem a plnění státního rozpočtu. Byl zřízen po osamostatnění České republiky v roce 1993.

(epa)