13 žen a 12 mužů: Vláda projedná návrh na jmenování nových soudců

Prezident Zeman a ministr spravedlnosti Pelikán při jmenování nových soudců Reprofoto: ČT

Vláda na středeční schůzi projedná návrh ministra spravedlnosti Roberta Pelikána (ANO) na jmenování 25 nových soudců a soudkyň. Více než polovinu kandidátů tvoří ženy, nejvíce soudců by mělo zamířit na obvod brněnského krajského soudu. O nové etapě jmenování soudců již Česká justice informovala.

Vybraní kandidáti částečně nahradí soudce, kteří v rámci přirozené obměny skončili nebo postupně skončí ve funkci do konce ledna. Mezi adepty je 13 žen a 12 mužů.

Jmenný seznam budoucích soudců najdete zde.

Nejvíce nových soudců – šest – by mělo podle návrhu působit v obvodu Krajského soudu v Brně. Pět soudců přibude pod Městský soudu v Praze, čtyři zamíří do obvodu pražského krajského soudu. Po třech soudcích posílí obvody královéhradeckého a plzeňského soudu, dva soudci přibudou pod Krajský soud v Ostravě a jeden pod budějovický krajský soud. Poslední kandidát zamíří podle návrhu k Nejvyššímu správnímu soudu. Česká justice již přinesla jejich jmený seznam.

Prezident Miloš Zeman jmenoval nové soudce naposledy loni v červnu. Připomněl tehdy, že za své funkční období jmenoval celkem 328 soudců, což představuje zhruba desetinu z celkového počtu soudcův Česku.

Rozhodnutí prezidenta o jmenování soudců vyžaduje podle ústavy spolupodpis premiéra, a proto musí seznam navržených kandidátů vždy schválit vláda.

(čtk, epa)