Exhejtman David Rath Foto: archiv

Soud zamítl stížnosti na podjatost v kauze Davida Ratha, hlavní líčení bude v březnu

Soudce Robert Pacovský a jeho trestní senát nejsou podjatí při řešení korupční kauzy kolem bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha. Pražský vrchní soud zamítl stížnosti obžalovaných, v nichž tvrdili, že soudce se senátem nerozhodují nestranně. ČTK dnes informaci zjistila z justiční databáze. Soudy jí zatím nemohou komentovat, jelikož rozhodnutí musí být nejprve doručeno advokátům.

Krajský soud v Praze loni v říjnu přerušil jednání v korupční kauze zmanipulovaných zakázek. Rozhodl, že chce nejprve vyřešit námitky podjatosti. Rath například tvrdil, že Pacovský o jeho případu nemůže rozhodovat nestranně a chce dosáhnout výměny soudce. Podle něj čelí soudce politickému tlaku, aby ho znovu odsoudil. Dalšími důvody, proč by senát neměl případ řešit, pak soud zahrnula většina advokátů ostatních obžalovaných.

Krajský soud stížnosti zamítl na konci loňského listopadu. Advokáti proti tomu podali stížnosti, kterými se zabýval odvolací soud. Mluvčí pražského vrchního soudu Simona Heranová dnes ČTK potvrdila, že soudci o stížnostech rozhodli ve čtvrtek v neveřejném jednání. Výsledek zatím nemohla komentovat. V justiční databázi však stojí, že rozhodnutí soudu prvního stupně bylo potvrzeno. To znamená, že bylo potvrzeno, že soud při řešení kauzy není podjatý.

Případ se před soud vrátí 6. března. V plánu má zatím 16 jednacích dní. Hlavní líčení bude pokračovat 12 dní v březnu a další čtyři dny v dubnu. Poslední jednání je zatím naplánované na 13. dubna

Senát Pacovského v červenci 2015 Rathovi uložil 8,5 roku vězení za přijímání úplatků v souvislosti s manipulováním veřejných zakázek ve středních Čechách. Verdikt následně o rok později v neveřejném zasedání zrušil odvolací vrchní soud kvůli použitým odposlechům a věc vrátil k novému projednání. Letos se případ dostal k Nejvyššímu soudu, který naopak rozhodl o tom, že odposlechy lze použít jako důkaz.

Za hlavní organizátory trestné činnosti obžaloba považuje Kateřinu Kottovou a Petra Kotta, kteří podle spisu přizpůsobovali veřejné zakázky za Rathova vědomí i aktivní podpory „velkým hráčům“, kdy jednoho z těchto soutěžitelů za úplatek zvýhodnili, zatímco ostatní mu záměrně dělali „křoví“. Ve zrušeném rozsudku jim za to soud vyměřil 7,5 roku vězení. Stavební zakázky se týkaly opravy budov a modernizace nemocnic ve Středočeském kraji či opravy zámku v Buštěhradu na Kladensku.

V korupční kauze je 11 obžalovaných, policie je pozatýkala v květnu 2012. Zbylými stíhanými jsou stavební manažeři a jednatelé zdravotnických společností. Soudy se kauzou zabývají od roku 2013.

(čtk)