Ve vazbě se nachází 1636 stíhaných lidí, čtvrtina míst je volná

Vazební věznice v Litoměřicích Ilustrační foto: vscr

V Česku je aktuálně za mřížemi 1636 obviněných lidí, které soudy poslaly do vazby. Výrazně mezi nimi převažují muži, žen je ve vazebních celách 120. Nejvíce vazebně stíhaných mají nyní ve věznicích v Ostravě a v Praze. Míst pro obviněné je na rozdíl od míst pro odsouzené vězně dost, podle statistik Vězeňské služby jsou zaplněna ze 72 procent.

Z 35 českých věznic jich desítka funguje jako věznice vazební: v Praze na Pankráci a v Ruzyni, dále v Teplicích, Litoměřicích, Liberci, Hradci Králové, Českých Budějovicích, Brně, Olomouci a Ostravě. Tato zařízení jsou primárně určena pro vazebně stíhané lidi, ve všech jsou ale zároveň i oddělení pro odsouzené vězně. A naopak – některé jiné věznice zaměřené na výkon trestu odnětí svobody mají i vazební úsek, obvykle navázaný na konkrétní soud.

Bezpečnostní sbor má pro vazebně stíhané – při dodržení normy čtyř čtverečních metrů na jednoho člověka – k dispozici 2261 míst. Zákon o výkonu vazby stanoví, že jestliže to podmínky ve věznici umožňují, dostane obviněný na vlastní žádost samostatnou celu. „Kapacita výkonu vazby není dlouhodobě zcela naplněna, takže ano, pokud konkrétní věznice tyto podmínky má, je to naprosto reálné. Většina obviněných ale dává přednost kolektivnímu ubytování,“ uvedl Robert Blanda z oddělení vnějších vztahů Vězeňské služby.

Dozorci nesmí obviněného podrobit omezením, která nejsou nutná pro splnění účelu vazby a pro zachování pořádku a bezpečnosti. „Obviněný je technicky vzato nevinný člověk, jehož ‚věznění‘ je vlastně opatření uvalené na základě požadavku orgánů činných v trestním řízení příslušným soudem na dobu nezbytnou, dokud k tomu existují zákonné důvody. Na obviněného tedy nelze výchovně působit jako na odsouzené prostřednictvím programů zacházení, protože není odsouzený. Obvinění také až na výjimky nejsou zaměstnaní,“ upozornil Blanda.

Od roku 2013, kdy zákonodárci přijali novelu o zlidštění podmínek vazby například ohledně návštěv či telefonátů s rodinou, procházejí vazební věznice postupnou rekonstrukcí. „Tento projekt pokračuje i nadále, věznice podle aktuálních možností upravují a modernizují cely. Jde zejména o stavební úpravy, nový nábytek a podobně. Současně se vazební věznice snaží rozšiřovat nabídku aktivit pro obviněné,“ uvedla Vězeňská služba.

Každý obviněný má ze zákona nárok na lůžko a uzamykatelnou skříňku na osobní věci. V celách jsou dále stolky a stoličky a také záchod oddělený neprůhlednou zástěnou. Obviněný má právo na nepřetržitý osmihodinový spánek a rovněž na nekuřáckou celu, pokud o ni požádá. Ve vazbě také může používat vlastní oblečení. „Je to možné a poměrně běžné, záleží ale na sociálním zázemí konkrétního obviněného, zda má možnost výměny prádla a oděvu,“ vysvětlil Blanda.

Ve vazbě se umisťují zvlášť muži a ženy. Společně pochopitelně nemohou být za mřížemi ani lidé, kteří jsou stíháni ve stejné kauze. Obviněný také nesmí být na cele s pravomocně odsouzeným vězněm. U některých stíhaných lidí budou moci vazbu nahradit elektronické náramky, s jejichž zavedením počítá ministerstvo spravedlnosti ještě v tomto měsíci.

(čtk)