Foto prvňáčků kolovalo po internetu Foto: Česká justice

Výhrůžky nebo propagace terorismu: Za nenávistné komentáře zatím padají podmíněné tresty

Přestože státní zástupce požadoval pětiletý nepodmíněný trest, Leoši Machálkovi, který svým komentářem na internetu pochválil teroristického útočníka z novozélandského Christchurche, soud uplynulý týden uložil tříletou podmínku. Machálek napsal pod video zachycující vyvraždění muslimů v mešitách mimo jiné to, že střelec je „borec“. Hájil se tím, že si myslel, že videozáznam zachycuje útok spojeneckých sil na radikální islamisty. Jaké tresty v podobných případech uložily jiné tuzemské soudy?

„Svině“ muslimské
Už 1. června pražský městský soud uložil Renátě Pelikánové za výroky na facebooku dvouletý podmíněný trest. „Tak tohle je velký frajer, kéž by nás takových bylo víc, když s těma sviněma muslimskýma vlády nic nedělají a ještě jim ustupují,“ napsala na facebooku a dodala, že muži děkuje za jeho odvahu. Soud ji uznal vinnou z podpory a propagace terorismu. Státní zástupce, který navrhoval poslat Pelikánovou do vězení, se na místě odvolal, žena verdikt přijala.

O urážkách na internetu ví své zpěvák Radek Banga Foto: Facebook

Jak se musí na Mohamedány
Další další podmíněný trest uložil pražský městský soud za schvalování útoku na Novém Zélandu před týdnem. „Konečně měl někdo koule a ukázal, jak se na Mohamedány musí. Dobrá práce,“ napsal Václav Klestil na facebooku pod článek Hospodářských novin, soud mu za podporu a propagaci vyměřil tříletou podmínku. Státní zástupce i obžalovaný si ponechali lhůtu pro případné odvolání. Kvůli schvalování teroristického útoku v Christchurchi obdržel pražský městský soud i další obžaloby.

Školáci v Teplicích
Na verdikt čeká také kauza kolem nenávistných výroků na adresu školáků z Teplic. Na podzim 2017 zveřejnilo lokální vydání Deníku na webu i v tištěném vydání v rámci seriálu snímků prvňáků z různých škol i fotografie dětí z teplické školy, včetně třídy, do níž chodily převážně romské, vietnamské a arabské děti. Poté se fotka objevila i na sociálních sítích, kde se pod ní rozvinula diskuse, kterou Vítězslav Kroupa komentoval na facebooku větami: „Ještě že jsou ze ZŠ Plynárenská. Řešení se přímo nabízí. Neříkej že Tě to nenapadlo!!!“
Komentář Kroupa podle obžaloby psal kvůli etnickým skupinám některých ze zobrazených dětí a narážel na vyvražďování Židů za druhé světové války v plynových komorách. Státní zástupce loni v dubnu navrhl Kroupovi odnětí svobody zhruba na dva roky s podmíněným odkladem. Obhájce navrhl Kroupu zprostit obžaloby. Ústecký krajský soud zprošťující verdikt v srpnu 2019 zrušil a případem se letos v březnu znovu začal zabývat teplický okresní soud. Verdikt zatím nepadl.
V kauze nenávistných komentářů na adresu školáků již ale jiné rozsudky padly. Policie vedle Kroupy obvinila z rasově motivovaného přečinu také muže z Frýdecko-Místecka a 26letou ženu z Tachova. Stíhání muže státní zástupce následně podmíněně zastavil. Ženě tachovský okresní soud v září 2018 nepravomocně uložil osmiměsíční podmíněný trest se zkušební lhůtou na 1,5 roku a pokutu 20.000 korun.

Exposlanec o Romech
K mediálně známým případům, které se týkají výroků na facebooku, patří kauza bývalého poslance za Věci veřejné Otto Chaloupky. V září 2014 byl odsouzen za výroky na adresu Romů v souvislosti s jejich útokem na manželský pár v Duchcově na Teplicku k podmíněnému půlročnímu trestu vězení. Verdikt nezvrátil ani u Ústavního soudu. Chaloupka ještě jako poslanec na svém profilu kritizoval snahu romského předáka uvedený útok bagatelizovat. „Lidi jsou na hraně a ještě pár takovýchto cikánských provokací a začne mazec. A pak je neochrání ani těžkooděnci,“ uvedl mimo jiné. Před soudem Chaloupka stanul i kvůli podezření, že na poslaneckém asistentovi vymáhal část jeho platu, obžaloby byl nakonec zproštěn.

Hitler a Braunová

Soudy řeší i propagaci nacismu Foto: archv

Ústecký soud potrestal v červnu 2017 deseti měsíci vězení s podmíněným odkladem na dva roky Evu Muzikářovou, matku v lednu 2017 zmizelé dívky, za propagaci nacismu. Žena vystupovala na facebooku pod přezdívkou milenky Adolfa Hitlera Evy Braunové a sdílela nacistické příspěvky.

Radek Banga a Ortel
V srpnu 2017 potrestal kladenský okresní soud studenta Davida Šmída, který nenávistně reagoval na příspěvek zpěváka Radka Bangy na jeho facebookovém profilu. Šmíd reagoval na zpěvákovu kritiku ocenění kontroverzní skupiny Ortel v anketě Český slavík. Za přečin projevu sympatií k hnutí směřujícímu k potlačení práv a svobod člověka dostal mladík 100 hodin veřejně prospěšných prací.

Plynová sprcha
V jiné kauze potrestal Okresní soud v Prostějově v lednu 2018 podmínkou Aleše Rozsívala za rasově motivované výhrůžky Bangovi. Xenofobní a rasově motivované komentáře plné vulgarismů umístil taktéž na zpěvákův facebookový profil. Vyhrožoval mu smrtí, „plynovou sprchou“ či uranovými doly.

(čtk, epa)