Bomba či blamáž?

Bomba či blamáž?
Návrh zákona má své silné zastánce, a pak odpůrce. Obhájci se řadí na stranu těch druhých. Foto: archiv

Vrchní státní zastupitelství v Olomouci je známo bombastickými začátky svých akcí. Nejznámější je zákrok na Úřadu vlády 2013, kde výsledky po 6 letech spočívají v objasnění premiérova milostného trojúhelníku. Velké očekávání mělo toto státní zastupitelství v kauze Zadeh, kde 5. 3. 2019 utrpělo neúspěch, když jím stíhaný údajný zvlášť nebezpečný zločin Městský soud v Brně posoudil jen jako přečin a odsoudil obžalovaného k trestu 3,5 roku, přičemž ve vazbě celkem strávil více než 4 roky.

Možná v touze vylepšit si pověst zasáhlo na Úřadu pro hospodářskou soutěž 7. 3. 2019. Důležitost zásahu dokazuje přítomnost samotného vrchního státního zástupce Ivo Ištvana. Jak je v případech dozorovaných Vrchním státním zastupitelstvím v Olomouci obvyklé, dozvídala se veřejnost o průběhu z internetu v přímém přenosu. Státní zastupitelství dříve obviňovalo z úniku advokáty, ovšem ti na Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže nebyli.

Akce má dvě větve – zakázky na radnici Brno-střed a řešení firmy Kapsch na Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Na radnici Brno-střed jde o věci z období 2014-18, kdy zde bylo ve vedení Žít Brno a Strana zelených. Jsou zde obvinění a tedy policie má poznatky k zahájení trestního stíhání.

Jiná situace je v případě Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, kde Vrchní státní zastupitelství v Olomouci cílí na vedení Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže a místopředsedu hnutí ANO Jaroslava Faltýnka. Proto to připomíná akci na Úřadu vlády. Snaha vedení Vrchního státního zastupitelství Olomouc proslavit se je nezměrná. Státní zastupitelství nemá důkazy o nezákonném jednání ve správním řízení Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, jež by bylo trestným činem. Využilo jen možnost díky prohlídce prostor zabavit spoustu informací na Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže a nyní se bude těmito informaci probírat v naději, že něco najde, byť to vůbec nebude souviset s Kapschem. Jejich příběh údajného nezákonného postupu, může zůstat jen příběhem, který byl stvořen ve fantazii Vrchního státního zastupitelství v Olomouci a snad podpořen některými výroky bývalých zaměstnanců, kteří se nepohodli s vedením Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Ovšem pro trestní řízení jsou určující důkazy, ne domněnky.

Pro řízení dozorované Vrchním státním zastupitelstvím Olomouc je typické dlouhé prověřování a vyšetřování. Teprve tento rok podalo obžalobu na bývalého náměstka Vrchního státního zastupitelství v Praze Libora Grygárka za údajný čin, který se stal před 10 lety. I v kauze Kapsch nelze čekat výsledky v brzké době, pakliže vůbec.

Pro obranu demokracie a právního státu je nutné veřejně medializovat nezákonnosti v trestních řízeních. Je to i obrana proti rostoucím výdajům státu na platbu odškodnění za nezákonná trestní stíhání.

Zdeněk Koudelka

Previous article Nadužívání trestních stíhání?
Next article Exekuce v Česku – zmatky v určení směru
Doc. JUDr. Zdeněk Koudelka, PhD. je doktor práva v oboru ústavní právo a politologie, advokát. V letech 1998 – 2006 byl poslancem za ČSSD, od roku 2006 do roku 2011 pak náměstkem nejvyšší státní zástupkyně pro legislativu a mezinárodní vztahy. V roce 2009 byl jmenován docentem a v letech 2011 až 2013 působil jako náměstek ředitele Justiční akademie v Kroměříži. Je členem redakčních rad prestižních právnických publikací a autorem odborné právnické literatury. Přednáší na katedře ústavního práva a politologie právnické fakulty Masarykovy univerzity v Brně. Od roku 2014 je advokát. Veřejně se přihlásil k myšlenkám hnutí Trikolóra.