Plénum Ústavního soudu Foto: Mediafax

Ústavní soud od léta 2015 zrušil kauce pro distributory pohonných hmot

Ústavní soud (ÚS) dnes zrušil zákonné ustanovení, jež zavedlo dvacetimilionovou kauci pro distributory pohonných hmot. Nález ale vstoupí v platnost až 30. června 2015, do té doby mají zákonodárci čas, aby upravili problematiku jinak. Kauce jako taková je podle soudců racionální, důvodem zásahu je paušálně stanovená výše. Kauce by měla být odstupňována, aby zohledňovala situaci menších distributorů. Návrh na zrušení části zákona o pohonných hmotách a čerpacích stanicích podalo 18 senátorů z různých stran. 

Společenství čerpacích stanic podle předsedy Ivana Indráčka dnešní nález vítá, avšak to špatné, co zákon přinesl, se již podle něj stalo. „Pro jiné obory to znamená, že by se už nemusely kaucí v této podobě bát, protože soud jasně řekl, že jsou nepřiměřené a špatné, nicméně pro ten trh s pohonnými hmotami to už moc velkou záchranu nepřinese. Ta destruktivní část zákona už zapracovala,“ řekl Indráček. Nevyloučil, že některé firmy nyní podají žaloby na stát, který je v podstatě vytlačil z trhu. 

Výkonného ředitele České asociace petrolejářského průmyslu a obchodu Jana Mikulce nález zklamal. Norma podle něj splnila svůj účel – zregulovaly se nelegální dovozy pohonných hmot. „Ke katastrofickým scénářům, že se plošně zvýší ceny, přitom nedošlo,“ uvedl Mikulec. 

Zrušená část zákona konkrétně říká, že distributor pohonných hmot je povinen poskytnout kauci 20 milionů korun na účet celního úřadu. V navazující části, kterou soud ponechal v platnosti, zákon upravuje použití kauce po zrušení nebo zániku distributorovy registrace. 

Podle senátorů kauce diskriminují část podnikatelů, vytvářejí překážku pro vstup do odvětví, likvidují menší firmy a zasahují do práva podnikat i do majetkových práv. Ústavním soudcům připadají kauce jako rozumné, problémem je paušální výše. „Protiústavní je skutečně jen to, že ta kauce není diferencována, což může mít pro některé distributory to, čemu se v judikatuře Ústavního soudu říká rdousící efekt,“ řekl soudce zpravodaj Stanislav Balík. 

Novela zákona měla podle svých zastánců zabránit podvodům, zejména praktikám, při nichž se pohonné hmoty přeprodávají v řetězci účelově založených firem. Daňové úniky na pohonných hmotách se před zavedením kaucí ročně odhadovaly na pět až osm miliard korun. 

Počet distributorů podle nedávného vyjádření daňové správy klesl po zavedení kaucí asi na desetinu. Skutečně aktivních firem bylo na trhu podle Indráčka asi 500, zbylo jich 150. Zákon zavedl také další opatření, zejména povinnou koncesi a podmínku bezdlužnosti vůči státu. Řetězce bílých koní se prý podařilo omezit, objevily se však nové způsoby daňových úniků.

-čtk-