Neděle, 24. října, 2021

Dohnal vyzve Válkovou k vyřízení rozkladu, pak podá žalobu

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Odvolaný ředitel Vězeňské služby Petr Dohnal vyzve ministryni spravedlnosti Helenu Válkovou (ANO), aby vyřídila jeho rozklad proti odvolání. Pokud tak neučiní, podá na ministerstvo žalobu pro nečinnost. Řekl to dnes novinářům s tím, že Válková nadále prohlubuje nezákonný stav, který sama vyvolala. Podle vyjádření ministryně pro Českou televizi má Dohnal na podání žaloby právo, trvá však na tom, že Vězeňská služba za jeho vedení nenakládala s veřejnými penězi podle zákona.

„Ocitl jsem se v právním vakuu, které české zákony neznají a nepřipouštějí. Trvá to už čtyři měsíce a nikdo to neřeší,“ uvedl Dohnal. „Nemohl jsem být fakticky převeden do záloh, nebo ustanoven na jiné služební místo. Jsem doma, ačkoliv jsem stále příslušníkem Vězeňské služby,“ popsal.

Válková přerušila řízení o rozkladu v polovině července, a to týden před uplynutím lhůty, v níž měla ministryně rozhodnout. Ministerstvo zdůvodnilo přerušení tím, že čeká na rozhodnutí Generální inspekce bezpečnostních sborů, které prověřuje trestní oznámení vedení Vězeňské služby ohledně údajně předražené zakázky z Dohnalovy éry. Kdy a zda vůbec bude řízení o rozkladu pokračovat, bude podle ministerstva záviset na výsledcích prověřování podezřelých zakázek.

Vězeňská služba tvrdí, že podle nezávislého auditu byla zakázka na dodávku kuchyňských technologií za 22 milionů korun předražena o desítky procent.

Podle Dohnala však Válková rozhodnutí o rozkladu pouze účelově oddaluje. Údajně předražené vězeňské zakázky s ním prý nijak nesouvisí. Zdůraznil, že není ani podezřelý, ani stíhaný. Už dříve navíc podotkl, že všechny obdobné zakázky podléhají schválení ministerstva spravedlnosti. Ministerstvo se večer proti tvrzení o neodůvodněných průtazích v řízení ohradilo. Prodloužení doby pro vydání rozhodnutí bylo způsobeno Dohnalovým doplněním rozkladu a kvůli podání trestního oznámení. 

„Musíme vyčkat, s jakým výsledkem šetření GIBS proběhne,“ uvedla i dnes v ČT Válková. Zdůraznila, že si je stoprocentně jistá, že Vězeňská služba za Dohnalova vedení nenakládala s veřejnými penězi tak, jak to ukládá zákon. „Nepřipustím, aby se v mém resortu tímto způsobem plýtvalo s veřejnými prostředky, aby se investovaly podezřelým způsobem,“ dodala. Kromě dříve zmiňovaných investic na kuchyňské zařízení a eskortní autobusy zmínila i nedostatečnou kontrolu stavby ve věznici v Bělušicích. Podle ní se na stavbě používaly jiné materiály, než měly. Hrozí navíc, že se budou muset vracet evropské peníze.

Ministryně Dohnala odvolala v dubnu. Zdůvodnila to údajnými problémy v hospodaření vězeňství i ztrátou důvěry v to, že by dokázal vězeňství reformovat. Podle Dohnala však postupovala nezákonně. Argumentuje také tím, že mu Válková klade za vinu i údajné nesrovnalosti z let, kdy ještě v čele Vězeňské služby nestál.

Bezpečnostní sbor nyní vede Pavel Ondrášek. Ten po svém nástupu zrušil místo prvního náměstka obsazené Marianem Prokešem, který se předtím postavil za Dohnala a kritizoval Válkovou.

-čtk-

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY