Ministerstvo poslalo novelu insolvenčního zákona k připomínkám

Vláda by se novelou měla zabývat do prázdnin, účinnost změn ministerstvo navrhuje od 1. července 2016. Foto: MSp

Ministerstvo spravedlnosti chce tvrdě postihovat nepoctivé insolvenční správce a zamezit šikaně dlužníků. Potřebné změny navrhlo v novele insolvenčního zákona, kterou v pátek poslalo k připomínkám ostatních resortů. Vláda by se novelou měla zabývat do prázdnin, účinnost změn ministerstvo navrhuje od 1. července 2016. Vyplývá to z tiskové zprávy ministerstva spravedlnosti. 

„Připravili jsme velmi ambiciózní novelu, proti které se nepochybně vzedme silná lobbistická vlna odporu. Tím se ale určitě nenecháme odradit,“ uvedl ministr spravedlnosti Robert Pelikán. Boj s tzv. insolvenční mafií je podle něj kontinuální proces, ve kterém je nutné neustále reagovat na nové typy zneužívání.

Jedním z mnoha problémů, které by měla novela pomoci odbourat, je činnost pochybných společností, které zneužívají tíživé situace dlužníka a za bezcenné rady si účtují desetitisícové odměny. Za poradenství směřující k oddlužení klienta není podle Pelikána výjimkou částka 30.000 korun. „Lidé by měli mít možnost splatit své dluhy, aniž by přitom spadli na sociální dno,“ doplnil Pelikán. Oddlužovací společnosti by do budoucna mohly existovat pouze na základě akreditace ministerstva spravedlnosti.

Cílem novely je důsledná ochrana práv účastníků insolvenčního řízení, posílení dohledových pravomocí ministerstva nad insolvenčními správci nebo snížení administrativní zátěže insolvenčních soudů. Novela se například soustředí na zvýšení transparentnosti insolvenčního řízení zavedením strojově čitelných podání správců a preferencí datových schránek pro podání.

Na působení insolvenční mafie v Česku v minulosti upozornil Svaz průmyslu a dopravy. Viceprezident svazu a majitel společnosti Brano Group Pavel Juříček loni na podzim předal ministerstvu informace o zhruba šesti desítkách případů pravděpodobně zmanipulovaných konkurzů firem. Sám Juříček před čtyřmi lety koupil výrobce kotlů z Uničova na Olomoucku, firmu Mora-Top, a investoval do ní několik desítek milionů korun. Firma Mora-Top se po čase kvůli jednomu spornému platebnímu příkazu dostala do insolvence. Juříček tvrdí, že následkem vadného rozhodnutí insolvenčního soudu skončil výrobní program společnosti.

Podle hloubkové analýzy insolvenčních řízení společnosti InsolCentrum bylo v roce 2012 uspokojeno jen 2,5 procenta nezajištěných věřitelů a 16 procent zajištěných věřitelů. V 58 procentech případů nezískají věřitelé ani korunu. „Většina majetku podnikatelských subjektů mizí ještě před vyhlášením úpadku,“ uvedla loni jednatelka společnosti Jarmila Veselá.

-čtk-