Resort spravedlnosti nabídl pro migraci objekt ve Vyšních Lhotách

Bývalý uprchlický tábor ve Vyšních Lhotách. Repofoto: ČT

Ministerstvo spravedlnosti může poskytnout pro příjem uprchlíků objekt ve Vyšních Lhotách na Frýdecko-Místecku. Úřad původně uvažoval o tom, že tam udělá věznici. Novinářům to v pátek řekl ministr Robert Pelikán a jeho náměstek Vladimír Zimmel.

Ministerstvo spravedlnosti podle Pelikána spolupracuje s vnitrem, protože má k dispozici zakonzervovaný objekt. Z něj měla původně vzniknout věznice, protože se kapacity těchto zařízení opět naplňují.

„Nakonec jsme dospěli k názoru, že je logické ve chvíli, kdy se tu objevila potřeba zvýšit kapacity k ubytování pro uprchlíky, ho vnitru poskytnout,“ řekl Pelikán. Nárůst kapacity věznic podle něj bude muset ministerstvo vyřešit jiným způsobem.

Areál o rozloze 75.000 metrů čtverečních se dříve využíval jako zařízení pro uprchlíky. Otevřen byl v polovině 90. let, měl kapacitu 580 lůžek. Jeho součástí jsou ubytovací a administrativní objekty i skladovací prostory.

Pro ubytování uprchlíků nebyl objekt využíván od prosince 2009. V červenci 2011 ho Správa uprchlických zařízení prohlásila za nepotřebný. Ministerstvo jej proto nabídlo dalším složkám státu a státním organizacím. Loni v lednu o areál projevila zájem vězeňská služba, která spadá pod ministerstvo spravedlnosti.

-čtk-