Hraniční kontroly by dle nového zákona mohlo povolit i vnitro

Hranice nebyly zrušeny Foto: archiv

V případě mimořádné hrozby by kontroly na tuzemských hranicích mohlo nařídit ministerstvo vnitra. Trvaly by však jen pět dní a jejich případné prodloužení by musela schválit vláda. Pokud nenastane mimořádná situace, tak bude o uzavření hranic podobně jako dosud rozhodovat vláda.

Vyplývá to z návrhu nového zákona o ochraně státních hranic, kterým se příští týden bude zabývat kabinet premiéra Bohuslava Sobotky. Nový zákon zahrnuje některé unijní předpisy a nahradit má normu z roku 2002. Pokud vládou projde, bude jej muset schválit Sněmovna.

Vnitro by v budoucnosti mohlo nařídit hraniční kontroly, pokud by existovala vážná hrozba pro narušení pořádku či vnitřní bezpečnosti země. Kontroly by bylo možné provádět na vybraných místech nebo po celé délce hranic. Podle návrhu jde hlavně o krizové řešení situací, kdy z časových důvodů nelze uplatnit standardní postup, při kterém o zavedení kontrol rozhodne vláda. Kabinet rovněž rozhoduje o zrušení kontrol.

Zákon zároveň stanoví, že vláda může určit rozsah, způsob či intenzitu kontrol. Ty mohou být třeba namátkové silniční či železniční nebo systematické podobně jako tomu bylo před zavedením schengengského systému. Může být také vyhlášen zákaz překročení zelené hranice, vláda by také podle zákona mohla určit, kde se bude moct hranice překročit. Minimálním standardem by ale podle důvodové zprávy mělo být umožnění překročení státní hranice v místech dřívějších hraničních přechodů, které platily před vstupem do schengengského prostoru.

V současnosti zavedlo kontroly na svých hranicích několik evropských zemí kvůli migrační krizi. Státy této možnosti však využívaly i dříve. Zpravidla se zavedení kontrol týkalo konání významných politických událostí či masových sportovních akcí.

Zákon upravuje také podmínky pro získání statutu mezinárodního letiště či povinnosti kapitánů letadel a provozovatelů letišť. Tuzemská mezinárodní letiště, která ročně odbaví méně než 5000 lidí. Například budou muset zajistit, aby se tam pohybovali odděleně cestující na vnitrozemských a vnějších linkách. Zároveň budou muset zajistit, aby tam byla místnost pro provádění kontrol. Do problémů by se podle návrhu zákona mohli dostat piloti, kteří bez povolení použijí při mezinárodním letu přistávací plochu, která není součástí mezinárodního letiště.

Zákon se týká i hraničních přechodů. Zatím není jasné, zda o zřízení hraničního přechodu bude v budoucnosti rozhodovat ministerstvo vnitra nebo nebo vláda jako tomu je nyní. V Česku je teď podle důvodové zprávy 19 hraničních přechodů, a to na tuzemských mezinárodních letištích.

(čtk)