ČR chce, aby dohoda EU a Británie o dávkách nebyla diskriminační

Bezpečnostní rada státu bude řešit reorganizaci policie Ilustrační foto: vlada.cz

Česko bude při jednání o reformě vztahu EU a Británie trvat na tom, aby změny ve výplatě dávek pro přistěhovalce platily jen pro nově příchozí. Vyplývá to z obsahu české pozice, kterou dnes projednala vláda. Návrhem dohody na vypořádání britských požadavků se bude příští týden zabývat Evropská rada. Změny v sociální oblasti jsou pro Česko nejcitlivější. Dalším důležitým tématem je pro ČR vztah členů a nečlenů eurozóny.

„Zásadní pro ČR je, aby opatření v sociální oblasti platila pouze pro nově příchozí, nesmí být diskriminační a neměla by způsobit, že budeme mít horší podmínky než občané třetích zemí,“ říká pozice, s níž pojede na summit Evropské rady premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

Z návrhu dohody mezi EU a Británií, kterou minulý týden zveřejnil předseda Evropské rady Donald Tusk, plyne, že Londýn by mohl omezit výplatu dávek pro lidi, kteří nejsou britskými občany v případě, že tamní sociální systém bude čelit neudržitelnému tlaku. Podmínky zavedení tzv. ochranného mechanismu budou pravděpodobně výraznou třecí plochou jednání o britských požadavcích. Zejména středoevropské země považují tento princip za diskriminační. Proti se vyjádřilo Polsko nebo Maďarsko.

Další českou prioritou bude zajistit, aby dohoda nevedla k otvírání nůžek mezi členy a nečleny eurozóny. Britové žádají, aby se země neplatící eurem mohly ve větší míře podílet na rozhodování eurozóny, což je v souladu s českým postojem.

Zbylé požadavky Londýna se týkají práva Británie neúčastnit se politického sbližování členských zemí a prohloubení spolupráce v oblasti digitalizace a energetiky a snížení administrativní zátěže.

Z vládní pozice plyne, že Česká republika s těmito požadavky v obecné rovině souhlasí. Česko bude svůj postoj před summitem konzultovat také se zeměmi visegrádské skupiny. Sobotka se tématem bude zabývat také na jednání s Tuskem, který do Prahy přijede příští úterý.

(čtk)