Úterý, 19. října, 2021

Kárný senát NSS zbavil funkce zlínského soudce Jana Bobka. Kvůli průtahům

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Kárný senát Nejvyššího správního soudu (NSS) dnes zbavil soudcovské funkce Jana Bobka z Okresního soudu ve Zlíně. Důvodem byly průtahy při vyhotovování a odeslání 32 vyhlášených rozsudků, a to v období od listopadu 2015 do března 2016. Bobek se hájil zdravotními obtížemi, jež ho v té době provázely. Před kárným senátem stál ze stejného důvodu už loni, soud mu tehdy snížil plat o čtvrtinu na devět měsíců. Bobkovu agendu převezmou ve Zlíně další soudci.

„Doktor Bobek se dopustil závažných průtahů při vyhotovování rozhodnutí, a to v opatrovnických věcech, kde jde o zájem nezletilých dětí. Průtahů se dopustil ve vysokém počtu věcí a průtahy jsou značné,“ řekl dnes předseda kárného senátu Jakub Camrda.

Bobek se k pochybení přiznal, vysvětloval je svými zdravotními problémy. „Měl jsem chřipku, teplotu, potom mi začaly bolesti zad, ale nechtěl jsem rušit jednání,“ uvedl před kárným senátem Bobek. Jak doplnil, nyní už tyto důvody pominuly a jeho agenda je od poloviny dubna v pořádku.

Podle kárného senátu z řízení nevyplynulo, že by byl soudce Bobek v daném období extrémně přetížen. V případě nutnosti je navíc možné požádat o prodloužení lhůty k vyhotovení rozsudku o dalších 60 dní.

Bobkovu agendu u zlínského soudu převezmou ostatní soudci zaměření na opatrovnictví, případně bude přidělena soudci z jiného úseku, řekl mluvčí zlínského okresního soudu David Kolumber. „Cílem bude minimální dopad na účastníky řízení,“ dodal. Připomněl, že kárnou žalobu na Bobka podal předseda zlínského okresního soudu.

Bobek je soudcem od roku 1985 s pětiletou přestávkou. V minulosti řešil například exekuční věci, poté ho nadřízení přeřadili k záležitostem péče o nezletilé. Už v září 2007 mu kárný senát Vrchního soudu v Olomouci snížil plat na čtyři měsíce o pětinu za průtahy při vyřizování 51 exekučních věcí. Podle loňského rozhodnutí kárného senátu se Bobek průtahů dopustil i při vyhotovování dalších 42 už vyhlášených rozsudků.

Kárný senát Nejvyššího správního soudu může ukládat za různé prohřešky soudcům důtky, případně jim snížit plat až o 30 procent na dva roky nebo je odvolat z funkce předsedy senátu. Krajním rozhodnutím je odvolání z funkce soudce, které znamená pro dotyčného konec v justici. Rozhodnutí kárného senátu je definitivní, opravným prostředkem je pouze ústavní stížnost, která ale nemá odkladný účinek.

(čtk)

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY