Policie zatkla při razii na soudech v Istanbulu 136 osob

Čistky probíhají i v řadách policie

Turecká policie v souvislosti s vyšetřováním červencového pokusu o puč prohledala budovy tří soudů v Istanbulu a zatkla 136 osob; zatykače přitom byly vydány celkem na 173 soudních zaměstnanců. Informovala o tom agentura AP. Turecký vicepremiér Numan Kurtulmuş dnes oznámil, že vláda chystá další propouštění na ministerstvu zahraničí, v armádě či v policii.

Policejní razie na istanbulských soudech byla součástí vládního tažení proti příznivcům duchovního Fethullaha Gülena, jehož turecká vláda viní ze zosnování pokusu o puč z 15. července. Gülen jakýkoli podíl na pokusu o převrat odmítá.

V Ankaře se dnes odpoledne sešla vláda, po jejímž zasedání vicepremiér Kurtulmuş oznámil další vládní dekrety zamířené proti Gülenovým příznivcům. „V dnešním vládním věstníku bude zveřejněn seznam osob z různých institucí, včetně ministerstva zahraničí, pobřežní stráže, policie aturecké armády a vyjmenovaní Gülenovi příznivci přijdou o licenci státních úředníků,“ řekl Kurtulmuş. Dodal, že tyto osoby nebudou moci používat své profesní tituly.

Turecké úřady nyní prošetřují, zda příznivci Gülenova hnutí neukradli v roce 2010 otázky připravené pro zkoušky pro práci ve státní správě. Kurtulmuş podle AP uvedl, že propuštěni z práce budou i ti, kdo složili zkoušku na základě ukradených otázek.

Po nezdařeném pokusu o převrat policie zadržela už více než 36.000 lidí; 17.000 z nich bylo zatčeno. V rámci čistek ve státní správě přišlo o práci přes 81.000 zaměstnanců včetně soudců, prokurátorů, policistů, úředníků či učitelů. Pět tisíc z nich dostalo výpověď, zbytek byl dočasně zbaven funkcí.

Během pokusu o převrat zemřelo v Turecku na 240 lidí. Ankara za hlavní hybnou sílu událostí považuje duchovního Gülena, který žije v exilu v USA. Turci proto požádali Washington o jeho vydání. USA takový krok ale odmítají, dokud Ankara nepředloží důkazy o Gülenově zapojení do pokusu o puč.

(čtk)