Premiérova rošáda: Chvojka bude řídit vládní legislativce

Jan Chvojka je dlouhodobým právním expertem ČSSD Foto: Eva Paseková

Ve vládě skončí ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček a ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier, oznámil dnes novinářům premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Prezidentovi Miloši Zemanovi doručí návrhy na jejich odvolání v neděli odpoledne. Na Němečkovo místo Sobotka navrhuje ředitele Fakultní nemocnice Motol Miloslava Ludvíka, lidskými právy a legislativou chce pověřit poslance Jana Chvojku. Němeček uvedl, že personální změny jsou v kompetenci premiéra, který za ně ponese odpovědnost.

O svých záměrech dnes Sobotka informoval Zemana telefonicky, změny předtím představil i širšímu vedení ČSSD. Končícím ministrům poděkoval. Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček nechtěl pro ČTK komentovat, zda Zeman s odvoláním ministrů souhlasí. „Pokud jde o J. Dienstbiera, dlouhodobý názor pana prezidenta je znám,“ napsal v SMS zprávě Ovčáček.

Sobotka zdůraznil, že ministři neodcházejí, protože by měli problémy nebo skandály. „Chci jim poděkovat za práci, kterou tři roky ve prospěch České republiky odváděli, ale prostě chci, aby ten kurz sociální demokracie byl zřetelnější, aby vládní tým byl kompaktní a vláda byla výkonná až do samého konce volebního období,“ uvedl Sobotka.

Na Chvojkovi Sobotka oceňuje kontakty a práci v ústavně právním výboru a v petičním výboru, ve kterých působí od vstupu do Sněmovny v roce 2010. „Pro mne je kvalifikovaný právník, člověk, se kterým jsme spolupracovali na celé řadě legislativních změn,“ uvedl premiér. Dodal, že doufá, že nový ministr dá po Jiřím Dienstbierovi novou dynamiku i lidskoprávní agendě. Například se podrobně podívá, co vláda může v sociálně vyloučených lokalitách udělat s nezaměstnaností.

„A samozřejmě v čele legislativní rady vlády chci, aby (Chvojka) zajistil, že zbylé zákony, které koalice musí ještě připravit zejména do konce roku, takže ty věci poběží hladce,“ uvedl Sobotka. Výhodu Chvojky vidí v tom, že má ve Sněmovně řadu kontaktů a přehled.

Němeček uvedl, že personální změny jsou v kompetenci premiéra. „Ponese za ně plnou odpovědnost,“ uvedl Němeček. V pondělí před schůzkou se Sobotkou ministr uvedl, že nepovažuje za důležité, zda právě on skončí. Dodal, že důležité je to, jak z aktuální situace vyjde ČSSD.

Sobotka chystané změny ve vládě oznámil před týdnem v dopisu členům ČSSD, má jít o reakci na neúspěšné krajské a senátní volby. Sobotka dnes zopakoval, že nová sestava ministrů sociální demokracie by měla být lepší v komunikaci i prezentaci fungování strany ve vládě.

(čtk)