Úterý, 27. července, 2021

Ve sněmovně je žádost o vydání Babiše a Faltýnka k trestnímu stíhání kvůli Čapímu hnízdu

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR dnes přišel návrh na vydání dvou poslanců k trestnímu stíhání. České justici to potvrdila tisková mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Štěpánka Zenklová. Mandátový a imunitní výbor už je svolán na 18. srpen 2017.

„Ano, mohu potvrdit, že žádost jsme poslanecké sněmovně zaslali.“ Na přímý dotaz, koho se žádost o vydání týká, ale odmítla odpovědět. „Jde o jednu žádost a týká se dvou poslanců. To, je vše, co mohu v tuto chvíli sdělit,“ uvedla Štěpánka Zenklová.

Podle informací České justice se žádost týká kauzy Čapí hnízdo a konkrétně jde o Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka. Jaroslav Faltýnek má být dokonce obviněn jako organizátor dotačního podvodu. O tom, že má být obviněn, Babiš údajně věděl již od minulé středy, kdy byl na výslechu.

Informaci o žádosti potvrdil i místopředseda mandátového a imunitní výboru poslanec Martin Plíšek. „Žádost jsme obdrželi, a předsedkyně výboru již v této věci svolala výbor na 18. srpna,“ uvedl pro Českou justici.

Internetový deník Fórum24 pak aktuálně uvedl, že předseda poslanecké sněmovny postoupil žádost o souhlas s trestním stíháním obou poslanců: „Na váš dotaz sděluji,že předseda PSP dnes odpoledne předal Mandátovému a imunitnímu výboru žádost Policie k souhlasu s trestním stíháním poslanců Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka,“ potvrdila deníku FORUM 24 předsedkyně Mandátového a imunitního výboru Poslanecké sněmovny ČR Miroslava Němcová.

Žádost později potvrdil i předseda sněmovny Jan Hamáček (ČSSD) „Dnes jsem obdržel od policie žádost o udělení souhlasu s trestním stíháním dvou poslanců, a to poslance A. Babiše a poslance J. Faltýnka,“ napsal Hamáček. „V té žádosti je uveden i důvod, ale já nejsem oprávněn obsah té žádosti komentovat, protože s obsahem se musí nejprve seznámit členové mandátového a imunitního výboru,“ dodal. Potvrdil také, že Sněmovna by se měla žádostí zabývat na své nejbližší schůzi, která začne v úterý 5. září.

Trestní oznámení pro podezření na dotační podvod přišlo na státní zastupitelství koncem listopadu předminulého roku. Na Městském státním zastupitelství dospěli k názoru, že trestní oznámení může mít reálné základy a postoupili ho těsně před Vánoci policii.

Vyšetřování se táhlo více jak dva roky, lhůta pro policejní rozhodnutí ve věci se několikrát prodlužovala a v případu začátkem léta nařídila prověrku vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová.  Podle ní neodhalila žádné významné pochybení v prošetřování možného dotačního podvodu. Bradáčová ale zároveň připustila, že délka dosavadního řízení je „jen hraničně akceptovatelná“ a zmínila v této souvislosti i to, že postup řízení navíc zpomaluje „procesní neochota k součinnosti ze stran některých privátních subjektů“.  Zlomem ve vyšetřování se měl stát znalecký posudek, podle nějž z padesátimilionové dotace odešlo okamžitě čtyřicet miliónů do Agrofertu.

Projekt na Čapí hnízdo obdržel padesát milionů korun z evropských fondů na podporu cestovního ruchu. Dotační program byl určen pro malý nebo středně velký podnik, který alespoň dva roky podniká v cestovním ruchu. Místo toho ale peníze doputovaly do Babišova Agrofertu, přitom farma jako součást ziskového holdingu by neměla na dotaci nárok. Proto se Čapí hnízdo z holdingu vypařilo, aby se objevilo v neznámé malé firmě, u níž nebylo možné dohledat majitele, protože měla anonymní akcie. Díky změně ale dosáhl projekt na evropskou dotaci. Po několika letech dodržování dotační podmínky opět firma skončila v holdingu. Až loni v březnu na mimořádné schůzi sněmovny svolané z popudu opozice musel Babiš přiznat, že v době získání dotace vlastnily farmu jeho dvě dospělé děti a jeho současný švagr.

Dušan Šrámek

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY