Neděle, 18. dubna, 2021

Ministr vnitra: Focení policistů s odsouzeným vrahem Kajínkem je nevkusné

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Ostravští policisté prověřují počínání svých kolegů, kteří se vyfotili s omilostněným vrahem Jiřím Kajínkem a snímek sdíleli na sociálních sítích, kde od čtvrtka fotografie koluje. Nadřízení počínání policistů považují za ohrožení profesní cti. Informovala o tom mluvčí moravskoslezské policie Gabriela Holčáková. Ministr vnitra Lubomír Metnar (za ANO) označil focení policistů s Kajínkem za nevkusné a očekává důkladné prošetření události.

Fotografie vznikla před budovou Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava. Kajínek tam u služebního vozu policie zapózoval se třemi ozbrojenými policisty. Mluvčí Holčáková potvrdila, že jde skutečně o policisty. „Můžeme konstatovat, že předmětná fotografie zachycuje policisty Městského ředitelství policie Ostrava,“ uvedla.

S jednáním policistů jejich nadřízení a vedení moravskoslezské policie nesouhlasí. „Vnímáme to jako ohrožení profesní cti,“ řekla s dodala, že okolnosti vzniku fotografie prošetřuje odbor vnitřní kontroly Krajského ředitelství policie Moravskoslezského kraje. Pokud kontrolní odbor dojde k závěru, že policisté pochybili, předá věc řediteli Městského ředitelství police Ostrava, který by měl policisty potrestat.

Počínání trojice policistů odsoudil také ministr vnitra. „Fotit se s odsouzeným vrahem, považuji za velmi nevkusné. Fotící se policisté by si měli uvědomit, že být policistou znamená, chovat se důstojně a neznevažovat práci kolegů a celého sboru,“ uvedl ve vyjádření natwitteru. „Věřím, že záležitost bude co nejdříve důkladně a řádně prošetřena,“ doplnil.

Kajínek byl odsouzen 23. června 1998 na doživotí za to, že v roce 1993 zastřelil podnikatele Štefana Jandu a jeho bodyguarda Juliána Pokoše, druhý osobní strážce střelbu přežil. Kajínek vinu nikdy nepřiznal, policii obvinil z vykonstruovaného procesu a soudy z předpojatosti. Jeho žádost o obnovu procesu zamítly Vrchní i Ústavní soud. V roce 2010 měl premiéru film natočený na motivy jeho příběhu. Loni mu prezident Miloš Zeman udělil milost.

(čtk)

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY