Ekonomický deník: V kauze Beretta přibyl pátý obviněný, společník exdetektiva Gáboríka

Trestní oznámení na soudce, který čelí kárnému řízení, podal v únoru Nadační fond proti korupci Foto: archiv

Policie před několika dny obvinila ve známé kauze Beretta, v níž má jít o údajné úniky z vyšetřování, pátého člověka. Podle tří na sobě nezávislých zdrojů Ekonomického deníku má být oním nově stíhaným společník bývalého detektiva Igora Gáboríka Vladimír Zmrhal ze společnosti GSM H. Obviněn má být kvůli více jak dva roky starému objevu policejních dokumentů.

Vladimír Zmrhal byl podle informací Ekonomického deníku aktuálně obviněn z podílnictví na trestných činech zneužití pravomoci úřední osoby a přijímání úplatku. Firma GSM H, jejímiž společníky jsou klíčový muž kauzy Beretta Igor Gáborík a nově obviněný Vladimír Zmrhal, která poskytovala detektivní služby, je podle obchodního rejstříku v likvidaci.

Nové stíhání Vladimíra Zmrhala v kauze Beretta má podle aktuálních zjištění Ekonomického deníku souviset s případem výrobce stavebních hmot – společností Knauf. Tu v minulosti vyšetřovala policie kvůli sporu s jedním z jejích odběratelů, a společnost si najala kvůli obavám z poškození dobrého jména právě společnost GSM H. Firma Knauf měla podle informací detektivům z GSM H platit kvůli pomoci v problémech měsíčně paušální platby ve výši 80 tisíc korun. Privátní detektivové, stíhaní za úniky z policie, měli v této záležitosti paradoxně za úkol zjistit, odkud z policie unikají interní materiály o vyšetřování společnosti Knauf, které byly zneužívány v civilním sporu s ní.

Vyšetřovatelé kauzy pak Beretta tvrdí, že část z jedné popisované měsíční platby měla být použita jako úplatek při získání interních informací ze státního zastupitelství. Někdejší ředitel Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Robert Šlachta původně tuto částku označil ve vlastnoručním úředním záznamu jako „blíže nezjištěnou“, později pak jeho detektivové údajný úplatek vyčíslili na 23 tisíc korun.

Zmrhalovo čerstvé obvinění je poněkud zvláštní, protože jednatele firmy GSM H policie začala stíhat za skutek starý více, než dva roky. V květnu 2016 měli vyšetřovatelé Beretty, někdejší detektivové ÚOOZ, kvůli vyšetřování Beretty účelově zařazení pod Národní protidrogovou centrálu, u Zmrhala doma nalézt dva dokumenty o zahájení úkonů v trestním řízení ze září 2014, které se týkaly právě problémů zmiňovaného Knaufu.„Vladimír Zmrhal měl tyto dokumenty předložit klientovi v dubnu 2015, kdy už trestní řízení, které se ho týkalo, běželo, a informace o něm byly dostupné. Zadavatel by byl hloupý, kdyby za tyto věci zaplatil 80 tisíc korun, protože už tyto informace dávno věděl,“sdělil Ekonomickému deníku jeden z pozorovatelů kauzy Beretta, který si nepřál zveřejnit jméno. Zmrhal se bude proti obvinění bránit stížností a není vyloučeno, že Vrchní státní zastupitelství jeho stíhání zastaví. Ekonomický deník kvůli novému vývoji v kauze Beretta oslovil Vrchní státní zastupitelství v Praze, které případ dozoruje. To sice poskytuje vyjádření vybraným médiím, ale otázky Ekonomického deníku dlouhodobě ignoruje. Takže jsme se odpovědí už poněkolikáté nedočkali.

Detektiv na odchodu

V kaze Beretta čelili obvinění doposud čtyři lidé. Bývalý detektiv Igor Gáborík, někdejší šéf odboru protikorupční policie Radek Holub a celník Pavel Šíma. Později byla obviněna žalobkyně pražského Městského státního zastupitelství Dagmar Máchová.

Kauza Beretta, úřední záznam Roberta Šlachty.

 

Okruh obviněných teď tedy nově rozšířil Gáboríkův kolega ze společnosti GSM H Vladimír Zmrhal. Skupina měla podle vyšetřovatelů fungovat třemi způsoby. Gáborík měl jako soukromý detektiv s neustálými kontakty k aktivním policistům a žalobcům od Holuba a Máchové údajně získávat informace o vyšetřování konkrétních případů, jež se měly týkat jeho klientů. Detektivové tvrdí, že měl interní dokumenty policie a státního zastupitelství kupovat, zobchodovat je a v jednom případě si měl u Holuba údajně nechat vyrobit kompromitující materiály.

Podle úředních záznamů, které z valné většiny vypisoval bývalý šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Roberta Šlachty měl Gáborík přes Holuba například získávat informace týkající se vyšetřování kauzy Nemocnice Na Homolce. Dále prý měl Gáborík přes Holuba dostat informace týkající se vyšetřování sporu pražského Dopravního podniku a reklamní společnosti Rencar.

Podle textu obvinění pak měl Holub na Gáboríkovu žádost údajně připravit falešný dokument, týkající se známého pražského advokáta Karla Muzikáře, který v miliardovém sporu o lokomotivy proti plzeňské strojírenské firmě Škoda Transportation zastupoval České dráhy.

Obvinění tvrdí, že se informace policie nezakládají na pravdě a jsou zkreslené, což hodlají doložit u soudu. Včetně některých nezákonných praktik, například při povolování odposlechů.

Případ vyšetřují bývalí detektivové ÚOOZ, kteří stáli u zrodu kauz nazývaných Nagyová (v roce 2013 zapříčinila pád vlády Petra Nečase a dodnes není odsouzená – pozn. red.) a Vidkun (údajné ovlivňování vyšetřování policie na Olomoucku – pozn. red.). Hlavním vyšetřovatelem případu je olomoucký detektiv Jan Lisický, který případ vyšetřuje pod Národní protidrogovou centrálou a zároveň vede odbor obecné kriminality krajské policie v Olomouci. Tam se přesunul „za zásluhy“ po kauze Vidkun, namířené proti jeho bývalým kolegům z olomoucké policie a genrální inspekce. Kauzy Vidkun a Beretta zapříčinily reorganizaci elitních policejních složek v létě 2016, kvůli kterým odešlo z ÚOOZ několik detektivů, ti následně přešli na státní zastupitelství jako analytici nebo pod útvary ministerstva financí – celní, finanční správu a finančně analytický útvar – tehdy řízeného ministrem Andrejem Babišem.

Deník Mladá fronta Dnes toto pondělí informoval, že od policie na konci roku odchází detektiv Vendula Kwasniaková. Jedna z nejbližších chráněnek šéfa protimafiánského útvaru Roberta Šlachty, která v kauze Beretta zajišťovala takzvanou operativu. Podle Vrchní státní zástupkyně v Praze Lenky Bradáčové odchod Kwasniakové, která byla před příchodem do nové centrály jedním z nejvýše postavených policistů v Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu, vyšetřování nenaruší. „Tato informace (o odchodu Kwasniakové – pozn. red.) je mi známa. Tým je zkušený a věc její odchod neohrozí,” řekla deníku Bradáčová. Byla to právě Bradáčová, kdo psal texty obvinění, ale ten aktuální Vladimíru Zmrhalovi už sepsal jeden z týmu policistů, jehož práci Bradáčová dozoruje. Není vyloučeno, že se i Vendula Kwasniaková v dohledné době objeví v jedné z institucí, kam zamířili někdejší podřízení Roberta Šlachty. V kauze Beretta by mohlo dojít v dohledné době k takzvanému nahlížení do spisu, což by předznamenalo podání návrhu na obžalobu.

Jan Hrbáček