Čtvrtek, 28. října, 2021

Kydalka neměl podle NSS mluvit o tom, že Klausova amnestie byla na objednávku

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Pražský soudce Kamil Kydalka se některými svými výroky o okolnostech amnestijního rozhodnutí bývalého prezidenta Václava Klause dopustil kárného provinění. Senát Nejvyššího správního soudu mu za to dnes udělil důtku. Jednal ovšem v nepřítomnosti Kydalky i jeho advokáta, přestože se oba omluvili. Soudce to považuje za šikanu a bude se podle svého vyjádření pro Českou justici bránit dalšími prostředky. Možná už je nyní jen ústavní stížnost.

Kydalka poskytl rozhovor o amnestii redakci Seznam Zpráv. Pochybení spatřuje kárný senát v té části rozhovoru, kde Kydalka obecně hovořil o možnosti, že si aboliční část amnestijního rozhodnutí, tedy zastavení vleklých trestních stíhání, někdo objednal a zaplatil a že něco podobného je podle něj v Česku možné. Podobné výroky mohou ohrozit důvěru veřejnosti v právní systém a justici, proto by podle kárného senátu neměly zaznívat z úst soudce, pokud nejsou podložené.

Kárným proviněním už ale podle senátu není to, že Kydalka údajně mezi čtyřma očima mimo kamery řekl reportérce Sabině Slonkové konkrétní jméno možného objednatele a zmínil také částku 300 milionů korun. Slonková pak nějaké jméno v reportáži vyslovila, avšak bylo vypípané.

Z celého průběhu vleklého kárného řízení plyne to, že mohlo jít o jméno podnikatele Pavla Tykače, které zaznělo také přímo ve výroku rozhodnutí kárného senátu. Podnět ke kárné žalobě, kterou podal předseda Městského soudu v Praze Libor Vávra, vzešel právě z Tykačova okruhu.

Etický přešlap

Podle kárného senátu Kydalka nějaké jméno řekl mimo kamery, z čehož plyne, že informaci nechtěl medializovat a spojovat se svou osobou jako jejím zdrojem. „Do určité míry se stal obětí daného formátu pořadu,“ uvedl předseda kárného senátu Jakub Camrda. Pořad zachycuje postup shromažďování informací a vyjádření k danému tématu.

Podle Vávry se Kydalka dopustil jasného „etického přešlapu“. „V podstatě šlo o drby,“ řekl dnes Vávra. Netrval na uložení sankce. Rozhodnutí kárného senátu ale přivítal jako dobře odůvodněné. Zároveň zdůraznil, že Kydalka sehrál pozitivní roli v nedávné mediální debatě o kauze H-System.

Kárné řízení trvá přes 15 měsíců, čtyřikrát se odročovalo na žádosti Kydalky či jeho obhájce. Z dnešního termínu už kárný senát ustoupit nechěl, Kydalkovu omluvu kvůli pracovnímu vytížení neakceptoval. „Účast kárně obviněného soudce je jeho právem, ne povinností, pokud právo hodlá využít, musí tomu přizpůsobit svůj pracovní program,“ řekl Camrda.

Děláte mi to schválně

Kydalka v úterý zaslal na NSS omluvu, kterou má Česká justice k dispozici. „Pokud  v jednom z přípisů zmiňuje správní soud, že účast kárně obviněného soudce není povinnost, ale jeho právo, tak proč mi toto právo NSS odpírá? Opakovaně jsem Vás žádal, že nemohu v sudé týdny. Opět jste nařídili jednání na polovinu sudého týdne. Opět jsem musel odročit jednání , tentokráte se 14 obžalovanými se škodou v řádech desítek milionů. Už mám pocit, že mi to děláte schválně,“ nebral si soudce servítky.
Z jednání se omluvil kvůli déletrvající nemoci. Senát omluvu nepovažoval za řádnou ani důvodnou. Její pozdní doručení podle Camrdy nesvědčí o konstruktivním přístupu k věci. Se žádostí o odročení neuspěl ani Kydalkův advokát Michal Paule, který si nedávno zlomil nohu. Podle kárného senátu mohl za sebe poslat jiného advokáta. „Opravdu si myslíte, že obhájce má nějakou radost z toho, že si zlomil kotník, podstoupil během pár měsíců další operaci a má nechodící sádru?  Navíc zákon o advokacii hovoří o  tom, že se může advokát nechat zastoupit, to však neznamená, že musí. Navíc je věc složitá a sám osobně nesouhlasím s tím, aby jej případně zastupoval někdo jiný, kdo o věci neví nic,“ uvedl v reakci Kydalka.

Senát nevyhověl ani námitkám podjatosti. Camrda se podjatý necítí ani poté, co Kydalka ostře zkritizoval způsob vedení kárného řízení. „Ani osobní invektivy na mé nestrannosti v této věci nemohou nic změnit,“ řekl Camrda. Kydalka také v omluvě uvedl, že na Camrdu byl kvůli jednání v jeho věci podán podnět na kárnou žalobu k rukám ministra spravedlnosti Kněžínka.

(čtk, epa)

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY