K doporučení ohledně schůzek na Ústavním soudu nedošlo, odmítli soudci

Plénum Ústavního soudu Foto: usoud

Ústavní soudce Jan Filip neví nic o údajně plánované schůzce s hradním kancléřem Vratislavem Mynářem, kterou ve čtvrtek zmínil v televizi Barrandov prezident Miloš Zeman. Filip je soudcem zpravodajem v řízení o prezidentově návrhu na zrušení části zákona o střetu zájmů, takzvaného lex Babiš. Dva z Ústavních soudců také pro Českou justici odmítli, že by soudci dostali vodítko pro styk se třetími osobami.

Zeman v TV Barrandov uvedl, že Mynář v minulosti jednal se soudci z jeho pověření a naznačil, že by se měl sejít právě s Filipem. „Mohu jen sdělit, že o tom nic nevím,“ uvedl Filip na bez dalších podrobností. Prezidentovým podnětem se zabývá od února 2017.

O tom, že kancléř Mynář opakovaně kontaktoval soudce ve věcech, které se týkají Hradu a prezidenta, psal minulý týden Respekt. Bývalý předseda Nejvyššího správního soudu (NSS) Josef Baxa poté v rozhovoru pro Deník N uvedl, že také jemu Hrad dával opakovaně najevo, jak má jeho soud rozhodnout v některých kauzách. Podle Zemana nejsou podobná doporučení ovlivňováním soudců, ale vyjádřením názoru. Soudci by podle něj neměli žít v izolaci od lidí.

Problematikou kontaktů s účastníky řízení se Ústavní soud zabýval na výjezdním zasedání pléna, tedy sboru všech soudců. „Bylo dohodnuto, že v tzv. živých kauzách nepovažuje Ústavní soud za přípustné kontakty či jinou komunikaci soudců – včetně ostatního odborného aparátu Ústavního soudu – s účastníky řízení mimo předepsanou procesní formu,“ citoval web Respektu předsedu soudu Pavla Rychetského. Schůzka mezi Mynářem a Filipem by podle daného vyjádření už nebyla možná.

Podle zjištění České justice k žádnému oficiálnímu závěru či dokonce doporučení ohledně schůzek s třetími osobami na Ústavním soudu nedošlo. „Asi jsem byl na jiné akci“, glosoval jeden z ústavních soudců pro Českou justici slova předsedy soudu Pavla Rychetského. Další ústavní soudce uvedl, že na výjezdní zasedání soudců došlo na návrh soudce Davida Uhlíře k debatě o tématu, která se ovšem přesunula na neformální část setkání. Závěry této debaty tak, jak byla v médiích prezentována, soudce odmítl.

Mluvčí Ústavního soudu Miroslava Sedláčková Zemanův výrok o plánované schůzce dnes komentovat nechtěla. Vyjadřovat se prý nebude ani nikdo jiný ze soudu.

Takzvaný lex Babiš omezuje přístup firem, které patří členům vlády, k některým státním podporám. Podle Zemana je protiústavní, protože porušuje zákaz diskriminace na základě majetku. Zákon také znemožnil členům vlády vlastnit média. Postihl zejména podnikání předsedy ANO Andreje Babiše, který kvůli němu převedl své firmy do svěřenských fondů.

Mynář se měl podle Zemanova televizního vyjádření zeptat soudce Filipa na to, proč prezidentský návrh leží u soudu už dva roky. U takzvaných plenárních kauz, o kterých hlasuje celý soudcovský sbor, však nejde o výjimečnou délku řízení. Momentálně soud v přehledu na svém webu eviduje pět starších plenárnních návrhů.

(pd, čtk)