Zmírnění podmínek oddlužení: Na Slovensku zbankrotovalo nejvíce obyvatel v historii

Osobní bankrot umožňuje dlužníkům na Slovensku zbavit se až na výjimky všech dluhů

Na Slovensku loni zbankrotovalo nejvíce obyvatel v novodobé historii země. Hlavním důvodem tohoto vývoje bylo zmírnění podmínek pro oddlužení, které v zemi vstoupily v platnost v březnu roku 2017. Informovala o tom společnost CRIF – Slovak Credit Bureau (CRIF SK), která na Slovensku spravuje úvěrové registry.

Za celý loňský rok bylo na pětimilionovém Slovensku vyhlášeno 13.848 osobních bankrotů, což ve srovnání s předchozím rokem (5239 případů bankrotů obyvatel) představuje nárůst o 164 procent.

„Vzhledem k celkové úrovni zadlužení slovenských domácností, jakož i k tempu zadlužování, které je nejvyšší v celé Evropské unii, předpokládáme, že počty osobních bankrotů budou vysoké i v roce 2019,“ uvedla hlavní analytička CRIF SK Jana Marková.

Osobní bankrot umožňuje dlužníkům na Slovensku zbavit se až na výjimky všech dluhů výměnou za prodej jejich majetku nebo za postupnou úhradu části závazků při zachování osobního majetku.

Slovensko v roce 2017 změnou zákona výrazně zjednodušilo podmínky oddlužení a celý proces také zlevnilo. Žadatelé tak například nemusejí vlastnit majetek a rovněž odpadlo zkušební období, což bylo v minulosti podmínkou pro úspěšné absolvování konkurzního řízení.

Podle analýzy CRIF SK slovenské soudy loni vydaly přes 9000 rozhodnutí o ukončení konkurzu. Z toho až ve více než 95 procentech případů byl důvodem nedostatek majetku dlužníků, kteří tak v rámci osobního bankrotu nezaplatili svým věřitelům ani euro z dluhů. Pouze 4,8 procenta dlužníků disponovalo majetkem, z něhož bylo možné uhradit alespoň část jejich dluhů.

Zmírnění podmínek pro oddlužení připravuje také Česko. Příslušnou novelu insolvenčního zákona loni v říjnu schválila Poslanecká sněmovna. Senát ji v prosinci ale vrátil Sněmovně, chce mimo jiné umožnit vyhlášení osobního bankrotu i nejchudším. 

(čtk, epa)