Soudce Nejvyššího soudu Horňák není vyloučen z projednávání věci v kauze Altner

Zesnulý Zdeněk Altner Reprofoto ČT

Soudce Nejvyššího soudu (NS) Pavel Horňák není vyloučen z projednávání sporu dědiců zesnulého právníka Zdeňka Altnera, ČSSD a akciové společnosti Cíl, rozhodl jiný senát Nejvyššího soudu. Usnesení dnes NS zveřejnil na svém webu. Námitku o podjatosti Horňáka vznesli Altnerovi dědicové. Podle dřívějších verdiktů soudů má ČSSD vyplatit dědicům asi 338 milionů korun za zastupování ve sporu o Lidový dům. Nejvyšší soud řeší dovolání ČSSD.

Dědicové právníka Altnera v podání ze 4. dubna 2019 vznesli námitku podjatosti vůči soudci senátu Horňákovi, který je ve věci soudcem zpravodajem. Jako důvod podle mluvčího soudu Petra Tomíčka uvedli, že Horňák pracoval od roku 1997 do roku 2003 jako odborný konzultant v Kanceláři Poslanecké sněmovny.

„Na základě rozvrhu práce rozhodoval o této námitce jiný senát Nejvyššího soudu,“ uvedl dnes v tiskové zprávě mluvčí. Senát rozhodl 24. dubna, rozhodnutí už bylo doručeno účastníkům řízení. Podle senátu nebyly zjištěny závažné důvody, které by soudci bránily věc projednat a rozhodnout v souladu se zákonem.

Horňák po svém příchodu k Nejvyššímu soudu na začátku letošního ledna převzal věci po Blance Moudré, která je jako zpravodajka měla před tím a od soudu odešla.

Pražský Městský soud už v březnu 2016 přiznal Altnerovi za zastupování ČSSD od roku 1997 ve sporu o pražský Lidový dům 18,5 milionu korun a další více než tři stovky milionů jako smluvní pokutu. Strana ve stejném roce úspěšně zažádala NS o odklad verdiktu, soud o něm rozhodl poté, co obdržel dovolání ČSSD proti verdiktu pražských soudů. Dovolání dosud nevyřešil. Odklad ale 16. dubna zrušil Ústavní soud na žádost dědiců Altnera, který mezitím v listopadu 2016 zemřel. Po doručení rozhodnutí Ústavního soudu bude rozsudek o nároku Altnerových vůči ČSSD znovu pravomocný a vykonatelný. ČSSD zažádala o další odklad verdiktu. Čekání na rozhodnutí o podjatosti je přitom důvodem, proč zatím NS o tomto druhém návrhu ČSSD na odklad vykonatelnosti zatím nerozhodl.

(čtk)