„EU odrazuje migranty od cesty po moři“. Skupina právníků se obrátila na soud

V polovině roku 2017 Afričané z italských táborů utekli do Francie Ilustrační foto: Wikipedia

Snaha unijních států „odradit“ migranty před cestou po moři z Libye do Evropy způsobila smrt více než 14.000 lidí a dalších 40.000 lidí vystavila zločinům proti lidskosti, stojí v dokumentu, který u Mezinárodního trestního soudu (ICC) podala skupina právníků. V podnětu, na který dnes upozornil server The European Sting, žádají, aby ICC proti EU právně zakročil. Evropská komise tvrzení skupiny právníků odmítá; tvrdí, že EU vždy jednala v souladu s mezinárodními a evropskými zákony a hájí se 730.000 zachráněnými životy ve Středozemním moři od roku 2015.

Dokument o 245 stránkách žádá, aby ICC proti EU zakročil kvůli migrační politice, která se po roce 2014 podle podnětu zakládá na zastrašování „s úmyslem životy migrantů v nesnázi na moři obětovat, a odradit tak ostatní (běžence) v podobné situaci od toho, aby hledali bezpečný přístav v Evropě“.

Hlavními dvěma autory podnětu jsou Juan Branco, bývalý zaměstnanec ICC a francouzského ministerstva zahraničí, a izraelský právník Omer Shatz, který učí na Pařížském institutu politických věd.

Obvinění ze „zločinů proti lidskosti“ se částečně zakládá na interních dokumentech Evropské agentury pro pohraniční a pobřežní stráž, které podle právníků varovaly, že odstoupení od úspěšné italské humanitární operace Mare Nostrum by mohlo vést k „většímu počtu obětí“.

„Místo záchrany a vylodění (migrantů), které nařizuje zákon, Evropská unie se záměrem zarazit stůj co stůj migrační tok z Libye uplatňuje politiku nucených převozů do detenčních zařízení (v Libyi), které se podobají koncentračním táborům a v nichž se páchají kruté zločiny,“ stojí dokumentu podaném u ICC v pondělí.

Za kritický okamžik považuje skupina právníků přechod z operace Mare Nostrum na misi Triton v roce 2014, z něhož vyvozují „nepochybné zavinění údajných zločinů“.

Mise Triton spustila „ten nejsmrtelnější a organizovaný útok proti civilistům, který kdy spadal pod jurisdikci ICC,“ stojí v právním dokumentu. „Představitelé Evropské unie a členských států předem věděli o smrtících důsledcích svého počínání,“ tvrdí právníci, kteří podnět u ICC podali. Dokument nikomu konkrétnímu odpovědnost nepřičítá, ale cituje z diplomatických depeší jednotlivých národních lídrů, například Angely Merkelové nebo Emmanuela Macrona.

Dokumenty shromážděné v podnětu podle jeho iniciátorů dokládají trestní odpovědnost za „způsobení smrti tisíců lidských bytostí ročně, násilné navrácení desítek tisíc migrantů, kteří se pokusili utéct z Libye, a jejich následné vystavení vraždám, deportacím, věznění, zotročení, mučení, znásilňování, pronásledování a dalším nelidským činům“.

„Naší prioritou vždy byla a bude ochrana lidského života a zajištění humánního a důstojného zacházení všem na migračních trasách,“ reagovala mluvčí EK Natasha Bertaudová. „Veškerá naše činnost je založena na mezinárodním a evropském právu,“ dodala. Francie považuje podnět za „nesmyslný“. Španělský ministr zahraničí uvedl, že o táborech pro migranty v Libyi se „nedá hovořit jako o mučících detenčních centrech“.

(čtk)