Exekutor obžalovaný ze zmanipulování exekuce za úplatek dál kontroluje své kolegy

Exekutor Milan Makarius - Reprofoto: Reportéři ČT

Bývalý předseda kontrolní komise Exekutorské komory Milan Makarius stojí před soudem kvůli obžalobě z podvodu a zneužití pravomoci. Za úplatek 150 tisíc korun ve spolupráci s dalšími obžalovanými údajně zmanipuloval exekuci. Jak upozornil pořad Reportéři ČT, Makarius je stále členem kontrolní komise profesní komory exekutorů a kontroluje své kolegy, zda neporušují předpisy. „Exekutorská komora by podle mého názoru měla zvážit, zda to je vhodné a zda zde nejsou důvodné pochybnosti o tom, že je pan Makarius tou správnou osobou pro práci v kontrolní komisi,“ míní právní expert a předseda poslaneckého klubu České pirátské strany Jakub Michálek.

Podle obžaloby plzeňský exekutor Milan Makarius za úplatek se dvěma dalšími obviněnými podnikateli zmanipuloval dvě exekuční řízení. Hrozí mu až deset let vězení. Obžalobě čelí u Městského soudu v Praze 19 lidí, mezi nimi i notáři, advokáti nebo insolvenční správci.
Kontrolní komise je po prezidiu nejdůležitějším orgánem Exekutorské komory.

Makarius ale i v takto citlivé situaci stále zůstává členem komise. V pozici jejího předsedy skončil v roce 2017. V případě, že je proti soudnímu exekutorovi zahájeno trestní řízení za úmyslný trestný čin nebo za trestný čin související s exekuční činností, může ministr pozastavit dotčenému exekutorovi výkon exekutorského úřadu, což se také u Makariuse stalo. Výkon funkce mu pozastavil již exministr spravedlnosti Robert Pelikán.

To má za následek, že tento exekutor nemůže vykonávat exekuční činnost a jeho agendu vykonává ustanovený zástupce, ustanovený Exekutorskou komorou z řad soudních exekutorů nebo exekutorských kandidátů. „Jmenovaný však zůstává nadále exekutorem, který je členem Exekutorské komory ČR, a podílí se na stavovském životě této profesní komory, což je výrazem toho, že je potřeba na něj hledět stále jako na nevinného. Exekutorská komora ctí presumpci neviny. Podle Článku 40 odst. 2 Listiny základních práv a svobod „Každý, proti němuž je vedeno trestní řízení, je považován za nevinného, pokud pravomocným odsuzujícím rozsudkem soudu nebyla jeho vina vyslovena. V případě, by byl exekutor pravomocně odsouzen za úmyslný trestný čin nebo za trestný čin související s exekuční činností, zaniká mu automaticky výkon exekutorského úřadu a dotčená osoba přestává být exekutorem a tím pádem i členem Exekutorské komory. V takovém případě by Exekutorská komora ČR na uvolněný exekutorský úřad vyhlásila v zákonné lhůtě výběrové řízení,“ reaguje mluvčí Komory Lenka Desatová. Podle ní reportér v pořadu Reportéři ČT „zjevně nectil presumpci neviny a přisvojil si pravomoc mediálně odsuzovat namísto soudu“.

Ministerstvo spravedlnosti uvedlo, že je věcí Exekutorské komory, zda obžalovaný exekutor zůstává činný v kontrolních orgánech. Resort v takovém případě nemá pravomoci do věci jakkoliv zasahovat. „Detaily případu neznám, nicméně čistě v obecné rovině bych považoval za standardní, aby do vyřešení případu exekutor Makarius měl pozastavené členství v kontrolní komisi. Nicméně je to rozhodnutí komory, či pana exekutora,“ domnívá se vedoucí dluhového poradenství Daniel Hůle z organizace Člověk v tísni.

Postoji Exekutorské komory se nediví poslanec STAN Jan Farský. „Jak jinak mohli odpovědět, když v čele státu mohla držet většina ve sněmovně dva roky trestně stíhaného premiéra?,“ reagoval na dotaz České justice.

(epa)