Benešová odvolala šéfku Okresního státního zastupitelství v Plzni

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová Foto: MSP

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) odvolala šéfku Okresního státního zastupitelství v Plzni Antonii Zelenou. Podle ní mimo jiné neplnila pokyny nadřízeného, uvedlo Právo. Zelená se nevyjádřila. Její odvolání požadovala krajská státní zástupkyně Anna Maříková. Zelená si proti rozhodnutí může podat rozklad, o něm by ale znovu rozhodovala Benešová.

„Dnešního dne jsem podepsala rozhodnutí o odvolání doktorky Zelené z funkce vedoucí státní zástupkyně. Důvodů je tam několik, mimo jiné neplnila pokyny nadřízeného. Celkem jde o čtyři okruhy, které nebudu blíže uvádět,“ řekla ve čtvrtek Právu Benešová.

Podle informací České justice samotná Zelená však rozhodnutí ještě neobdržela a dozvěděla se tak o svém odvolání z tisku. Celé řízení přitom trvalo od návrhu přes rok, Zelená k němu poskytla rozsáhlé stanovisko, v němž důvody pro své odvolání odmítla.

„Já žádné rozhodnutí nemám, neznám jeho obsah a nemůžu se k tomu vůbec vyjádřit. Správní řízení je neveřejné, to znamená, pokud paní ministryně poskytla informace z neveřejného správního řízení ještě před tím, než bylo doručeno účastníkům řízení, shledávám to, za, z mého pohledu, jaksi nesprávné,“ uvedla Zelená. Řekla, že sama se vůči všem obviněným chová tak, že respektuje jejich práva. „Vůči mě respektováno nebylo, nic jiného k tomu říct teď nemůžu,“ dodala.

Maříková dnes na dotaz ČTK uvedla, že návrh na odvolání Zelené podala podle zákona o státním zastupitelství loni 12. října tehdejšímu ministru spravedlnosti Janu Kněžínkovi. „A žádné rozhodnutí mi do současné doby nebylo doručeno. Vzhledem k tomu, že nejsem účastníkem správního řízení, tak se k tomuto nemohu vyjadřovat,“ uvedla Maříková.

Podle zákona ministr spravedlnosti může okresního státního zástupce odvolat, pokud závažným způsobem poruší povinnosti vyplývající z výkonu funkce vedoucího státního zástupce. Jestliže nejde o porušení povinností při výkonu státní správy zastupitelství, odvolává ministr na návrh příslušného krajského státního zástupce. Odvolat nebo jmenovat okresního státního zástupce může ministr také na základě návrhu nejvyššího státního zástupce.

(čtk, pd)