Morawiecki: Závěr nejvyššího soudu může destabilizovat právní řád

Polský premiér Mateusz Morawiecki Foto: Wikipedia
Za bezprecedentní krok, který může vést k destabilizaci polského právního řádu, považuje premiér Mateusz Morawiecki čtvrteční usnesení nejvyššího soudu, kterým tato instituce zpochybnila nově dosazené soudce. Nejvyšší soud uvedl, že justiční činitelé nominovaní novou Zemskou soudcovskou radou, o jejímž složení podle pravidel prosazených vládnoucí stranou Právo a spravedlnost rozhodují politici, nemají rozhodovat soudní pře.

„Jako předseda vlády nemohu dopustit, aby vznikl chaos a anarchie,“ řekl dnes Morawiecki a nevyloučil, že se kvůli této věci obrátí na ústavní soud. „Usnesení nejvyššího soudu je nebezpečné pro státní zřízení Polska,“ dodal. Členy nejvyššího soudu obvinil z toho, že si přivlastňují právo vytvářet zákony, které přitom přísluší jedině parlamentu. Agentura AP připomíná, že nejvyšší soud si díky intervenci ze strany Evropské unie do velké míry dokázal udržet nezávislost na současné polské národně-konzervativní vládě.

Podle ministra spravedlnosti Zbigniewa Ziobra se nejvyšší soud dopustil „hrubého porušení zákona a jeho takzvané usnesení nemá žádné právní dopady“. Ziobrův náměstek Janusz Kowalski k závěrům nejvyššího soudu řekl, že „těch šedesát profesorů (členů nejvyššího soudu) mu je ukradených“ a že u něho nemají žádnou autoritu.

Soudcovská rada má pravomoc navrhovat prezidentovi nové soudce. To, že o složení tohoto orgánu rozhodují politici a ne sami soudci, je jedním z hlavních důvodů, proč justiční reformy prosazované Právem a spravedlností kritizuje jak Rada Evropy, tak Evropská komise.

(čtk)