Kybernetická kriminalita v ČR stoupá, loni to bylo 8417 činů

Kriminalita na internetu roste, z větší části je skrytá Foto: pixabay

Kybernetická kriminalita a počet trestných činů páchaných prostřednictvím internetu v Česku v posledních letech výrazně stoupají. Zatímco v roce 2011 registrovali policisté 1502 trestných činů z této oblasti, loni to bylo 8417 skutků. Na tiskové konferenci to dnes uvedli zástupci policie a ministerstva vnitra. Celková kriminalita v Česku má přitom spíše klesavou tendenci, výjimkou byl loňský rok, kdy mírně vzrostla.

„Obecná kriminalita v podstatě v posledních osmi letech klesla o více než 40 procent, naopak kybernetický zločin v uvozovkách slaví úspěch. Nárůst v tom období, které jsem zmínil, je více než 460 procent,“ řekl náměstek ministra vnitra Jaroslav Strouhal.

Ředitel sekce kybernetické kriminality Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) Radek Nezbeda doplnil, že proti předloňskému roku vzrostla loni kyberkriminalita o 23 procent. Dodal, že tento typ kriminality roste po celém světě. Velký nárůst podle něj zažívají nejen trestné činy, které se tzv. přesouvají z běžného světa do kybernetického, tedy podvody či mravnostní trestné činy, ale také typická kyberkriminalita, jako jsou útoky na počítačové a informační systémy.

Mravnostní kriminalita v prostředí internetu podle Nezbedy také zažila v poslední době významný nárůst. „Pachatelé jsou také mladiství,“ podotkl Nezbeda. Nárůst zaznamenaných případů podle něj souvisí i s tím, že se policie na tuto kriminalitu významně zaměřila.

Právě kvůli tomu, že se děti stále častěji stávají terčem útoků na sociálních sítích, připravila policie preventivní projekt Tvoje cesta onlinem. „Cílem je ukázat především dětem, jakým způsobem jsou a mohou být zmanipulovány na sociálních sítích,“ řekl mluvčí policejního prezidia Ondřej Moravčík. Policie podle něj v projektu vychází ze skutečných případů, které se dětem staly.

Děti projekt také učí, že informace, které o sobě na internetu zveřejní, mohou být lehce zneužitelné. V rámci projektu policie připravila i semináře a besedy s veřejností. „Uvědomujeme si, že tu nejkvalitnější prevenci za nás udělají rodiče,“ dodal Moravčík. „Naším heslem je říkat rodičům – žijte s dětmi na sociálních sítích,“ doplnil s tím, že většina rodičů nezná aplikace, které jejich děti používají.

Policie podle něj také na každém územním odboru chystá pozici preventisty, který bude pravidelně proškolován, aby byl odborníkem na prevenci nejen kyberkriminality. „Chceme docílit stavu, aby se lidé, ale i školy a další instituce, nebáli obrátit na preventistu a poradit se s ním, co v dané situaci dělat,“ řekl.

Vzdělávat děti i dospělé si klade za cíl i projekt Kraje pro bezpečný internet. Rodiče, děti, ale i senioři si na stránkách projektu mohou například prohlédnout vzdělávací videospoty a následně si své znalosti vyzkoušet v online kvízu.

Počet trestných činů z oblasti kyberkriminality v letech 2011 až 2019:

Rok Počet trestných činů
2011 1502
2012 2195
2013 3108
2014 4348
2015 5023
2016 5344
2017 5654
2018 6815
2019 8417

Zdroj: Policie ČR

(čtk)