Polsko kvůli sporné reformě justice přijde o peníze z Norska

Polská vládnoucí strana Právo a spravedlnost (PiS) se po vítězství ve volbách pustila do kontroverzní justiční reformy Foto: archiv

Polsko nedostane z norských fondů 700 milionů norských korun (1,7 miliardy korun) určených na program týkající se justice. Ve čtvrtek o tom podle polských médií informovalo norské ministerstvo zahraničí. Norská vláda tak učinila v obavách o nezávislost soudnictví v Polsku. Národně-konzervativní vláda ve Varšavě prosadila justiční reformy, které podle domácích i zahraničních kritiků ohrožují principy právního státu.

Náměstek norské ministryně zahraničí Audun Halvorsen uvedl, že Norsko tímto vysílá „silný signál polské vládě, který svědčí o starosti norské vlády o stav právního státu a nezávislost soudů v Polsku“.

Polsko je největším příjemcem peněz z norských fondů, do nichž z 95 procent přispívá Norsko, dále pak Lichtenštejnsko a Island. Peníze z nich slouží ke snižování ekonomických a sociálních rozdílů v Evropském hospodářském prostoru, jehož jsou tyto tři země členy. Pro Polsko pro finanční období 2014 až 2021 je vyčleněno asi osm miliard norských korun určených na různé programy. V programu týkajícím se justice plánovalo Norsko s Polskem spolupracovat na vylepšování systému nápravných zařízení, boji proti domácímu násilí a v soudnictví.

Norské ministerstvo zahraničí uvedlo, že pozastavení financování spolupráce v justici nebude mít vliv na jiné programy placené z norských fondů, třeba ty na rozvoj občanské společnosti.

Polská média připomínají, že na rozhodnutí norských úřadů mělo kromě jiného vliv tamní sdružení soudců, které je vyzývalo k přerušení spolupráce s ministerstvem spravedlnosti ve Varšavě. Soudci nejen z Norska se v lednu připojili ke svým polským kolegům, když na tichém „pochodu tisíce talárů“ bránili nezávislost justice před vládnoucí stranou Právo a spravedlnost. Protestovali proti nedávno přijatému zákonu, který podle jeho odpůrců umožní trestat soudce kritizující justiční reformy prosazované vládou Práva a spravedlnosti.

(čtk)