Hamáček: Řízení kvůli přestupkům za zrušená opatření se zastaví

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) Foto: Úřad vlády

Správní orgány budou podle názoru právníků ministerstva vnitra muset zastavit řízení proti lidem, kteří se dopustili přestupků proti opatřením kvůli šíření nákazy novým koronavirem, jež později zrušil soud. Novinářům to dnes řekl ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Delikty spáchané v době od 23. března do 27. dubna nebude podle něj možné trestat.

Pražský městský soud zrušil s účinností od 27. dubna čtyři opatření ministerstva zdravotnictví, která v souvislosti s koronavirovou pandemií omezila volný pohyb, maloobchod a služby. Byla vydávaná podle zákona o ochraně veřejného zdraví. Podle soudu je měla vydávat vláda podle krizového zákona jako na začátku koronavirové epidemie, což kabinet po verdiktu znovu učinil.

„Podle stanoviska právníků ministerstva vnitra to je tak, že správní řízení bude muset být zastaveno vzhledem k tomu, že to příslušné nařízení bylo zrušeno jako nezákonné,“ uvedl Hamáček. Za delikt proti nezákonnému opatření totiž není možné uložit pokutu. Ministerstvo podle něj ale nemůže nařizovat správním orgánům, jak mají postupovat.

Ministerstvo zdravotnictví nechtělo další osud správních řízení komentovat. Nevyjádřilo se ani k dotazu, zda bude ohledně případného zastavování řízení vydávat sjednocující pokyn hygienickým stanicím. „Vzhledem k tomu, že ministerstvo zdravotnictví podá proti rozhodnutí Městského soudu v Praze kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu, je nyní nejprve na místě počkat na jeho rozhodnutí,“ sdělil dnes na dotaz ČTK David Šíma z tiskového oddělení úřadu.

(čtk)