Soud s Elischerem nemohl pokračovat, spoluobžalovaný Vietnamec zůstává ve vazbě již 25 měsíců

Hlavní líčení v případu soudce Elischera Archivní foto: EP

Hlavní líčení ve věci soudce Vrchního soudu Ivana Elischera se dnes nekonalo. Předsedkyně senátu Veronika Cukerová před jeho zahájením konstatovala, že se omluvila obhájkyně soudce Elischera a spoluobžalovaného Nguyen Quoc Hunga Lucie Kýčková.

Soud sice její omluvu, která byla odůvodněna nutností péče o nezletilé dítě, neakceptoval, avšak výzvu o zajištění substituce si podle soudu obhájkyně nevyzvedla. Pokus zjistit její názor na možný výslech svědka telefonicky po chvíli soudkyně Cukerová vzdala a jednání bude pokračovat v červnu.

Poté hned následovalo vazební řízení o prodloužení vazby Nguyen Quoc Hunga, kde pro účely vazebního řízení substituce zajištěna byla. Soud však neakceptoval nabídku záruky ve výši 2 miliony korun, ani výslech Hungova syna. A tak navzdory aktuální situaci v důsledku pandemie a omezení cestování soud shledal důvod vazby v podobě rizika útěku a Hunga ve vazbě ponechal. Hungova vazba přitom trvá už 25 měsíců.

Soudce pražského vrchního soudu Elischer je obžalovaný z toho, že ovlivňoval rozhodování svého senátu ve prospěch některých stíhaných Vietnamců, kteří mu za to platili. Za zneužití pravomoci a přijímání úplatků mu hrozí až 12 let vězení a také trest propadnutí majetku. Až do pravomocného skončení stíhání nesmí soudit. Vinu odmítá, policii už dříve označil za neobjektivní a podjatou.

(pd)