Úterý, 9. března, 2021

Probační služba obnovuje běžný režim, problémy s náramky trvají

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Provoz Probační a mediační služby (PMS), která v březnu kvůli koronaviru uzavřela pro veřejnost všechna svá střediska, se vrací do běžného režimu. Úředníci si už sjednávají s odsouzenými osobní schůzky. Na dotaz ČTK to dnes uvedl mluvčí služby Martin Bačkovský. Nouzový stav podle něj pozastavil vykonávání obecně prospěšných prací. Plnění dalších alternativních trestů kontrolovala PMS namátkově, a to buď telefonicky, nebo vizuálně na větší vzdálenost. Elektronický monitoring domácích vězňů fungoval bez omezení.

„V době koronavirové krize jsme omezili přímý osobní kontakt s klienty, ale naši činnost jsme nezastavili. Nyní již fungujeme téměř ve stejném rozsahu jako před krizí, když nám to umožňuje poloha střediska. Pokud jsme například v budově státního zastupitelství nebo soudu, které mají ještě nějakým způsobem provoz omezen, respektujeme to a naši práci přizpůsobujeme této situaci,“ popsal mluvčí.

Při schůzkách s klienty nyní úředníci používají roušky, rukavice a dezinfekci. Na doporučení hygieniků zatím neprovádějí kontroly na alkohol a omamné látky, Bačkovský ale odhadl, že toto omezení už potrvá jen v řádu týdnů. Pozastavené zatím zůstávají také skupinové probační programy. PMS by je chtěla obnovit v červnu.

Za nouzového stavu neumožňovaly tři čtvrtiny z celkového počtu 1754 poskytovatelů obecně prospěšných prací výkon tohoto alternativního trestu. V těchto případech informovala PMS o vzniklé překážce jak odsouzené, tak i příslušné soudy.

V uplynulých týdnech také musela PMS řešit problém s izraelským dodavatelem elektronických náramků pro domácí vězně. Už v lednu informovalo ministerstvo spravedlnosti o tom, že firma SuperCom nedodala objednanou novou sadu 120 náramků a že kvůli tomu hrozí přechodné omezení monitoringu. Nyní Bačkovský uvedl, že SuperCom objednané náramky s více než půlročním zpožděním doručila. „Při kontrole dodávky jsme bohužel zjistili, že velké množství zařízení vykazuje nedostatky ve funkcionalitách. Proto nelze dodávku akceptovat a uplatňujeme reklamaci,“ sdělil. O dalším postupu chce PMS jednat s ministerstvem spravedlnosti.

(čtk)

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY