Sobota, 31. července, 2021

Etický kodex soudců je hotový, Angyalossy jej předal Benešové

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Skupina třiadvaceti soudců pod vedením nynějšího předsedy Nejvyššího soudu Petra Angyalossyho dokončila etický kodex justice. Pracovali na něm několik měsíců. Angyalossy dnes kodex předal ministryni spravedlnosti Marii Benešové (za ANO) a poslal také předsedům všech soudů. Jejich prostřednictvím by kodex měly schválit soudcovské rady.

Médiím zatím Angyalossy nechce kodex poskytovat. Soudci by se s ním prý měli seznámit v prvé řadě „úřední cestou“ přes soudcovské rady nebo předsedy soudů, a nikoliv prostřednictvím médií, uvedl mluvčí Nejvyššího soudu Petr Tomíček. Po schválení soudcovskými radami, nejpozději do konce září, by jednotlivé soudy měly kodex umístit na své webové stránky.

Absence etického kodexu soudců byla jednou z opakovaných výhrad, které vůči české justici vznesla skupina států v boji proti korupci založená Radou Evropy (zkráceně GRECO).

Kodex vychází z jednotlivých ustanovení zákona o soudech a soudcích, obsahuje však také odborný komentář a některé závěry z judikatury kárných senátů. V mnohém se jeho autoři nechali inspirovat etickým kodexem Soudcovské unie ČR, která je však dobrovolným sdružením a registruje přibližně jen třetinu všech soudců v ČR.

Předseda Nejvyššího soudu ministryni Marii Benešovou informoval o prioritách, které považuje na počátku svého desetiletého funkčního období za prvořadé, dále společně jednali o elektronizaci justice, možném vytvoření institutu emeritního soudce, o provozních záležitostech Nejvyššího soudu, o chystaných mezinárodních akcích, především odborných konferencích pořádaných v souvislosti s budoucím předsednictvím České republiky v Radě Evropy a také o dokončení dalších projektů, které už nastartoval předchozí předseda Nejvyššího soudu Pavel Šámal. Těmi jsou například chystané terapeutické programy pro problémové, a tím i potenciálně nebezpečné řidiče nebo připravovaná revize metodiky k odškodňování nemajetkových újem v části pojednávající o bolestném.

(čtk, epa)

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY