Ministerstvo chce vypsat zakázku na seznam znalců a tlumočníků za 11 milionů

Sněmovna schválila nový znalecký zákon, ministerstvo kvůli tomu mění systém Foto: archiv

Ministerstvo spravedlnosti plánuje vypsat v červnu zadávací řízení na seznam znalců, tlumočníků a evidenci znaleckých posudků a tlumočnických a překladatelských úkonů. Plánovaná investice je skoro šest milionů korun a dalších pět a půl milionu na servis a rozvoj na pět let. Systém by měl začít fungovat k 1. lednu 2021. Ministerstvo bude správcem, bude centrálně dohlížet na vstup do profesí a zajišťovat zápisy a vedení seznamu.

Seznam musí být zaveden podle přijatých zákonů o znalcích, znaleckých kancelářích a ústavech a o soudních tlumočnících a soudních překladatelích, které „centralizují výkon dohledu a vstup do profese v ministerstvu spravedlnosti“, uvádí k záměru důvodová zpráva. Účinnosti zákonů je stanovena na 1.1.2021.

Nově musí mít systém veřejnou a neveřejnou část: „Ministerstvo spravedlnosti bude nově nejenom správcem systému, ale bude také zajišťovat zápis a vedení seznamu. Stávající systém již nelze díky takto rozsáhlé koncepční změně využívat a je tak pro tyto účely nevyhovující, a to i z toho důvodu, že podle zákona o znalcích se, mimo jiné, bude nově dělit na veřejnou a neveřejnou část. Další rozsáhlá úprava se bude týkat sjednocení odvětví a specializací a s tím změny číselníků s hodnotami těchto proměnných či přístup samotných znalců a tlumočníků do části systému,“ uvádí se v důvodové zprávě.

Celý článek si můžete přečíst v MEDIA NETWORK MAGAZÍNU.
Přístupný je pro předplatitele.

Jste-li předplatitel, přihlásit se můžete zde.Přihlásit

Chcete-li se stát předplatitelem, jděte zde.Předplatit

Irena Válová

Sdílejte
Předchozí článekŠlachta lhal poslancům o nasazení armádních specialistů na sledování podezřelých
Další článekOmbudsman: Zrušení papírového jízdního řádu železnice může být nespravedlivé, ale není diskriminací
Irena Válová
Irena Válová je novinářka, editorka, zástupkyně šéfredaktora i publicistka v tištěných médiích, ale i v rozhlasech a televizích. Mimo jiné referovala o politických událostech z krizových oblastí: přechod k demokracii v JAR, referendum o Saddámu Husajnovi v Iráku či rušení amerických základen na Filipínách. Šest let byla zpravodajkou ze Světového ekonomického fóra ve švýcarském Davosu. Na základě publikovaných rozhovorů s americkými právníky o konfliktu zájmů v politice obdržela stipendium od velvyslanectví USA v Praze, v roce 1994 pak v Chicagu certifikát USIA tištěná žurnalistika v USA. V 90. letech též absolvovala několik stáží na téma demokracie ve Švýcarsku. V roce 1998 byla zvolena předsedkyní Syndikátu novinářů ČR, o rok později se stala členkou Řídícího výboru Evropské federace novinářů se sídlem v Bruselu. Tři roky vedla sdružení pro svobodný tisk Media Observatory ČR. Od roku 2001 je na volné noze jako autorka, editorka i mluvčí. Spolu s advokátem a nyní zvoleným soudcem Evropského soudu pro lidská práva za ČR ve Štrasburku JUDr. Alešem Pejchalem je autorkou knihy Základní slova: rozpravy o svobodě, společnosti, procesu, politice a právu.