Vrchní soud potvrdil osvobození Luďka Nečesaného v kauze úplatků

Luděk Nečesaný je nevinen Foto: Liberecký kraj

Osvobození bývalého šéfa liberecké krajské nemocnice Luďka Nečesaného a jeho manželky Šárky v korupční kauze je pravomocné. Pražský vrchní soud dnes zamítl odvolání státního zástupce. Obžaloba tvrdila, že Nečesaný přijal od několika firem úplatky v celkové výši 23 milionů korun. Podle justice se ale nepodařilo prokázat, že se skutek stal. Muž vinu od počátku odmítal. Stíhání spojoval se svým bojem za očištění syna Lukáše, který byl obžalovaný z pokusu o vraždu kadeřnice v Hořicích.

Státní zástupce uváděl, že se Luděk Nečesaný nechal korumpovat v letech 2009 a 2010. Čtyřem zdravotnickým firmám – MedicCor, Medtronic Czechia, B. Braun Medical a NT Medica – údajně umožnil obchodovat s nemocnicí, případně zajistil, aby dodávaly výrazně více zboží. Peníze podle obžaloby inkasoval přes společnost Sarmed, kterou založila jeho žena.

„Nebylo prokázáno, že obžalovaný (Nečesaný) těmto firmám skutečně přislíbil nějaké nadstandardní zacházení. Musíme vycházet z toho, co prokázáno bylo: pouze to, že obžalovaný pro tyto firmy prováděl poradenskou činnost, kterou jim fakturoval a firmy mu tyto faktury proplácely,“ konstatoval předseda odvolacího senátu Jiří Lněnička.

Krajský soud loni při odůvodnění zprošťujícího rozsudku připustil, že Nečesaný se mohl trestné činnosti dopouštět jiným způsobem, než jaký popsala obžaloba. Nad rámec obžaloby ovšem soud rozhodovat nemohl.

„Je pravdou, že to jednání vykazuje určitý stupeň podezření. Za této situace rozhodně nebylo chybou, když bylo zahájeno trestní stíhání – s ohledem na to, jaké bylo postavení obžalovaného v té době a s ohledem na poměrně značný objem finančních prostředků, který přes firmu Sarmed protekl,“ řekl Lněnička. Poukázal na to, že Nečesaná, ačkoliv není ekonomka ani lékařka, založila firmu, jež se měla zabývat dodávkami zdravotnického materiálu výlučně pro libereckou krajskou nemocnici.

Soudce ale zároveň uvedl, že nebyla vyvrácena obhajoba Nečesaného, který argumentoval tím, že pro firmy zmiňované obžalobou prováděl poradenskou činnost už předtím, než se stal ředitelem, a poté v tom pokračoval. Vedení nemocnice neshledalo v tomto jednání etický problém.

Ze svědeckých výpovědí pracovníků nemocnice navíc podle Lněničky nevyplynulo, že by na ně Nečesaný vyvíjel tlak ohledně přednostního využívání zboží od konkrétních firem. Podle jednoho z primářů sice Nečesaný chtěl, aby se více odebíral materiál od jedné z těchto firem, ale zdůvodňoval to tím, že je levnější. „Luděk Nečesaný byl ředitelem nemocnice a samozřejmě měl zájem na tom, aby se v nemocnici šetřilo, ne aby se zbytečně vyhazovaly prostředky,“ poznamenal k tomu soudce.

Bývalému řediteli hrozilo za přijetí úplatků pět až 12 let vězení, jeho manželce pak tři až osm let odnětí svobody za praní špinavých peněz. Třetí osvobozený obžalovaný, Tomáš Macháček z firmy MedicCor, mohl za podplácení dostat až šestiletý trest. Všichni tři se dnešního odvolacího zasedání zúčastnili, k věci ale nic nedodali. Nečesaný odkázal na svou loňskou závěrečnou řeč u krajského soudu.

Odvolání řešil stejný soudce, který Nečesaného syna Lukáše opakovaně uznal vinným z pokusu o loupežnou vraždu. Loni nakonec mladíka pravomocně osvobodil, nicméně uvedl při tom, že rozhodnutí je z jeho pohledu špatné. Manželé Nečesaní proto trvali na tom, že soudce Lněnička je vůči jejich rodině podjatý, a usilovali o to, aby jejich kauzu dostal na starosti někdo jiný. Nejvyšší soud jim nevyhověl.


Kauza exředitele liberecké nemocnice Nečesaného se táhla pět let

24. června 2015 – Tehdejšího ředitele Krajské nemocnice v Liberci Nečesaného obvinila policie z korupce. Spolu s ním byla stíhána i jeho žena Šárka, které za legalizaci výnosů z trestné činnosti hrozily tři roky až osm let vězení. Obvinění souviselo s údajným předražením dvou zakázek na vybavení kardiocentra a traumacentra liberecké nemocnice o 24 milionů korun.

– V době, kdy byl Luděk Nečesaný obviněn, se orgány činné v trestním řízení již více než dva roky zabývaly případem pokusu o vraždy kadeřnice v Hořicích na Jičínsku, ze kterého byl podezřelý jeho syn Lukáš. Toho soudy opakovaně poslaly do vězení, kde strávil dva roky, po zásahu Ústavního soudu nakonec Lukáše Nečesaného loni v březnu pražský vrchní soud pravomocně zprostil viny.

30. května 2017 – Státní zástupce Lukáš Otipka podal v korupční kauze kolem liberecké nemocnice obžalobu na tři lidi. Kromě Nečesaného byli obžalováni ještě jeho manželka a Tomáš Macháček ze zdravotnické firmy MedicCor.

Prosinec 2017 – Luděk Nečesaný skončil ve funkci ředitele nemocnice, aby se mohl soustředit na vyřešení svých osobních problémů. Liberecké zdravotnické zařízení vedl Nečesaný v letech 2007 až 2011 a poté od srpna 2013.

15. ledna 2018 – Liberecký krajský soud začal projednávat kauzu Luďka Nečesaného. Ten během líčení znovu odmítl, že by přijímal úplatky. Podle obžaloby nezákonně získal přes 23 milionů korun za to, že umožnil vybraným firmám s libereckou nemocnicí obchodovat, případně zajistil, aby dodávaly zboží ve výrazně větším obratu.

8. července 2019 – Krajský soud Nečesaného, jeho manželku Šárku i zástupce zdravotnické firmy MedicCor pro nedostatek důkazů osvobodil. Státní zástupce se odvolal. Manželé Nečesaní se později neúspěšně domáhali výměny odvolacího soudce, který řešil i případ jejich syna. Jiří Lněnička při vyhlašování verdiktu, jímž Nečesaného juniora pravomocně osvobodil, loni v březnu řekl, že vzhledem k procesní situaci neměl jinou možnost. Za tento výrok pak dostal výtku od předsedy Nejvyššího soudu.

26. srpna 2020 – Pražský vrchní soud zamítl odvolání státního zástupce, osvobození Luďka Nečesaného a jeho manželky Šárky v korupční kauze je tak pravomocné.


(čtk)