Soudcovská unie si kvůli koronaviru zvolí nové vedení korespondenčně

Setkání odcházejícího vedení Soudcovské unie s eurokomisařkou Věrou Jourovou Foto: Twitter

Soudcovská unie si 3. listopadu zvolí nového prezidenta a další členy vedení. Kvůli protiepidemickým opatřením se hlasování tentokrát uskuteční korespondenčně. Na dotaz ČTK to dnes sdělila končící šéfka stavovského sdružení Daniela Zemanová. Zároveň potvrdila, že zájemci o pozici prezidenta unie jsou stále tři: bývalý předseda pražského městského soudu Libor Vávra, místopředseda téhož soudu Tomáš Novosad a Šárka Hájková z Krajského soudu v Praze.

Delegáti, kterých je přibližně 125, budou volit vedle prezidenta 29 členů republikové rady a tři členy kontrolní komise. Nové vedení mělo tradičně vzejít z volby na shromáždění, které se původně mělo konat o nadcházejícím víkendu. Unie však musela vzhledem ke koronavirové situaci akci zrušit. Proto budou delegáti hlasovat na dálku písemně.

„Volební komise sečte hlasy 3.11.2020. Stejného dne sdělí delegátům výsledky volby, které budou potvrzeny v závislosti na tom, zda budou podány námitky, nejpozději do 6.11.2020,“ uvedla Zemanová. Na podání případných námitek budou mít delegáti 24 hodin.

Unie zvažovala, že by využila hlasovací programy. „Nemáme je ale vyzkoušené a není vhodné je zkoušet na té nejdůležitější volbě,“ řekla prezidentka. Delegáti tak budou hlasy odesílat v dopisní obálce, do níž vloží zalepenou obálku s volebním lístkem. Tím bude zajištěna tajnost hlasování. „Mailem by tajné hlasování nebylo možné,“ dodala šéfka unie.

Vávra už unii v minulosti vedl, Novosad i Hájková byli jejími viceprezidenty. Lhůta pro podání případné další kandidatury končí tento pátek. „Veřejně se k jednotlivým kandidátům nevyjadřuji, volba vedení Soudcovské unie je její vnitřní záležitost,“ napsala Zemanová na dotaz, zda se některého z kandidátů chystá veřejně podpořit.

Soudcovská unie je profesní a dobrovolné sdružení, které zastupuje přes polovinu českých soudců. Uvádí o sobě, že podle podílu členů na celkovém počtu soudců patří k nejsilnějším profesním sdružením v Evropě.

(čtk)