Středa, 21. dubna, 2021

Slovensko chce zrušit více než dvě pětiny soudů prvního stupně

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Zrušení více než dvou pětin současných soudů první instance na Slovensku a změny v systému odvolacích soudů s cílem dosáhnout kromě jiného větší specializace soudců na jednotlivé oblasti práva navrhlo tamní ministerstvo spravedlnosti v rámci reformy soudnictví. Náklady na ní chce financovat zejména z budoucího unijního fondu obnovy. Nové soudy začaly na Slovensku vznikat po změně územně-správního členění v 90. letech, kdy byly vytvořeny také menší okresy.

„Pokud se soudce bude věnovat jednomu tématu, které je pro něj hlavní, lze očekávat, že dokáže ve sporu rychleji rozhodnout a také jednodušeji bude vědět vysvětlit, proč rozhodl tak, jak rozhodl,“ uvedla dnes před novináři slovenská ministryně spravedlnosti Mária Kolíková.

Soudci by se tak měli zaměřovat na trestní, civilní, rodinnou nebo obchodní agendu, samostatnou složkou bude podle předlohy správní soudnictví. Na nynějších malých soudech specializace soudců podle ministryně možná není.

Reforma slovenského soudnictví počítá s tím, že ze současných 54 okresních soudů zůstane 30 soudů první instance. Nynějších osm krajských soudů by zase měly nahradit tři odvolací soudy.

Po vzoru Česka je předpokládán vznik nejvyššího správního soudu. Kolíková uvedla, že nespokojenost s předlohou projevili soudci v Bratislavě a v Košicích, kde se například stávající okresní soudy podle návrhu sloučí do městských soudů. Každý obyvatel země by se měl dostat na příslušný soud nejpozději do dvou hodin cesty.

Od změny soudního systému si ministryně slibuje i omezení rizika přetrvání možných korupčních vazeb. Slovenská policie dříve v tomto roce postupně zadržela a obvinila z různých deliktů včetně korupce více než desítku soudců.

Podle ministryně má její plán podporu celé koalice, která má pohodlnou většinu ve sněmovně. Nynější vláda premiéra Igora Matoviče, jež nastoupila do úřadu po únorových volbách, slíbila také zavedení zásadních opatření na zvýšení efektivnosti soudů a zrychlení soudních řízení.

Navrhované změny by v případě schválení měly začít platit za dva roky. Podle portálu Aktuality.sk si reforma slovenského soudnictví vyžádá náklady ve výši bezmála 310 milionů eur (8,1 miliardy korun), z toho podstatnou část chce ministerstvo pokrýt z připravovaného unijního fondu obnovy.

Předloha reformy soudů počítá s tím, že beze změny budou na Slovensku fungovat nejvyšší soud, ústavní soud a také specializovaný trestní soud, který se na Slovensku zabývá i nejzávažnějšími kriminálními případy.

(čtk)

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY