Neděle, 18. dubna, 2021

Podle Benešové působí nález ÚS divně a neobjektivně, Babiš kritizuje Rychetského za angažovanost

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Ústavní soud se snaží podle premiéra Andreje Babiše (ANO) ovlivnit politickou situaci v zemi a otřásá důvěrou lidí v ústavní systém. Měnit pravidla v průběhu hry je nestandardní. Předseda soudu Pavel Rychetský není podle Babiše nestranným ústavním soudcem, snaží se ovlivňovat výsledky voleb a premiéra napadá v médiích. Rozhodnutí soudu o zrušení části volebního zákona považuje za cestu, jak ho dostat z politiky. Podle ministryně spravedlnosti Benešové (za ANO) působí nález divně a neobjektivně. Deníku N řekla, že soudcům mohl někdo něco slíbit.

„Soudci jsou jenom lidi, někteří chtějí opakovat mandát,“ prohlásila Benešová. Ústavní soudce jmenuje prezident se souhlasem Senátu. Rozhodnutí soudu ministryně označila za „vrcholové číslo“, nad kterým zůstává rozum stát. „Na ústavním nálezu mi hlavně vadí, že to tam měli přes tři roky a teď pár měsíců před volbami najednou rozhodují,“ podotkla. „Co je za tím? Komu se kdo zavázal, kdo komu co slíbil?“ pokračovala.

„Samozřejmě žádné důkazy nemám, ale takhle funguje život. A pan Rychetský už se jednou vyjadřoval, takže nevím. Jestli si pomýšlí třeba na prezidenta, nevím,“ řekla o předsedovi soudu Pavlu Rychetském. „Už minule tak nějak komentoval politické dění, což by jako předseda Ústavního soudu neměl. Takže není to poprvé,“ doplnila.

Rozhodnutí podle ní způsobí chaos na české politické scéně. „Myslím, že po tom, co udělali, tam nastaly mezery. Bez náhrady zrušili ustanovení, teď je nutno přijmout rychle novelu, což se nemusí povést. Je to celé narychlo a sporné, ne všichni soudci s tím souhlasili,“ poznamenala.

Ministryně se zatím se zněním nálezu neseznámila. „Přečtu si to v klidu večer, těžko se budu podrobně vyjadřovat, navíc nejsem ústavní právník. Nechci ingerovat do věcí, které mi nepřísluší. Ale je to prostě celé takové zvláštní,“ uzavřela.

„Jsem si vědom, že rozhodnutí soudu musím respektovat a není proti němu žádné obrany. Ale soudu musí být jasné, že v nejtěžším období, kdy celá země trpí pandemií, otřásá důvěrou občanů v náš politický systém,“ uvedl Babiš. Ústavní soud podle něj definitivně ztratil všechny zábrany a snaží se ovlivnit politickou situaci v zemi, což mu absolutně nepřísluší.

Babiš nepovažuje za reálné, aby se Sněmovna rychle shodla na novém znění zákona. „Načasování je jasný důkaz, že jde o účelové politické rozhodnutí. Ústavní soud způsobí to, že další vlády budou neakceschopné, Sněmovna nefunkční, bude téměř nemožné udělat vládní většinu,“ uvedl Babiš. Dodal, že se mění pravidla, která platila dvacet let. „Jde o další způsob, jak odstranit Babiše z politiky,“ doplnil. Zemi podle něj rozhodnutí uvrhne do politického chaosu.

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová Foto: Jiří Reichl

Takto závažná změna systému, který bez problému funguje roky, by měla být předmětem široké a neuspěchané debaty, nikoliv výsledkem jedné žaloby, uvedl Babiš. „Nevěřil jsem, že je v ČR možné zneužít právní systém takovým způsobem, který bortí ústavní systém naší země,“ doplnil. Nechápe, že soud mění pravidla politické soutěže osm měsíců před volbami. „Ještě víc šokující je, že stížnost byla na Ústavním soudu tři roky a nikdo se jí nevěnoval,“ řekl.

Rychetský podle Babiše evidentně není nestranným ústavním soudcem. „Opakovaně mluví o tom, že některé strany by ve Sněmovně neměly být, snaží se ze své pozice ovlivňovat aktivně výsledky voleb,“ vysvětlil Babiš. Zdůraznil, že na rozdíl od Rychetského byl zvolen ve svobodných volbách a „nesedí 18 let na jedné židli“. Vyzval Rychetského, aby se vyjádřil k tomu, zda bude za opoziční hnutí STAN kandidovat za dva roky na funkci prezidenta.

Babiš se svými výroky podle Rychetského dopustil dehonestujícího výroku vůči ostatním soudcům ÚS. Dnešní nález byl totiž většinovým rozhodnutím patnáctičlenného pléna, pro které hlasovalo 11 soudců. Rychetský ani nebyl soudcem zpravodajem – nález připravoval Jan Filip, uvedl předseda ÚS.

Soud zrušil část volebního zákona kvůli porušení rovnosti volebního práva a šancí kandidujících subjektů. Koalicím stran a hnutí postačí pro vstup do Sněmovny získání pěti procent hlasů. Soud škrtal i v paragrafech upravujících určení počtu poslanců v krajích a průběh skrutinia, tedy rozdělování mandátů. Nález nemá časový odklad, dopadne už na letošní podzimní sněmovní volby.

(čtk, epa)

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY