Rumunsko dekriminalizovalo homosexualitu teprve v roce 2001 Foto: Pxhere

Zpráva: V ČR a celé Evropě přibylo nenávistných projevů vůči LGBT komunitě

Mezi evropskými politiky loni přibylo homofobních a nenávistných projevů vůči LGBT komunitě, konstatovala dnes organizace ILGA-Europe ve své zprávě zaměřené na práva leseb, gayů, bisexuálů a transsexuálů (LGBT) v Evropě a střední Asii. Organizace zmiňuje rovněž Česko, které podle ní patří mezi země, kde rostl a šířil se trend v podobě politiků verbálně útočících na sexuální menšiny.

Pandemie covidu-19 těžce dopadla na LGBT komunitu, během karanténních opatření uvěznila mladé lidi doma s homofobními rodinami, někteří politici se verbálními útoky na sexuální menšiny snaží odpoutat pozornost od ekonomických problémů, podotkla nadace Thomson Reuters Foundation.

„LGBT komunity patří mezi skupiny, které se stávají obětními beránky,“ uvedla ředitelka ILGA-Europe Evelyne Paradisová. „Přibývá nenávistných projevů konkrétně mířících na trans lidi, je to z regionu hlášeno čím dál více. Máme vážné obavy, že se to ještě zhorší,“ dodala Paradisová.

Organizace vyjádřila obavy ze situace v Polsku, kde politici vládnoucí národně konzervativní strany Právo a spravedlnost (PiS) kritizovali během předvolební kampaně „LGBT ideologii“. A zmiňuje i vývoj v Maďarsku, kde zákon od loňska zakazuje transgenderovým osobám změnit si v oficiálních dokladech jméno a pohlaví. V dalších zemích Evropské unie jako je Bulharsko nebo Rumunsko by se situace mohla podle Paradisové zhoršit.

Organizace ve své zprávě přibližuje situaci v 54 zemích Evropy a střední Asie a dochází mimo jiné k závěru, že na lidi hlásící se k sexuálním menšinám loni slovně útočili politici v 17 zemích.

Organizace v tomto směru zmiňuje rovněž Česko. „Trend v podobě politiků verbálně útočících na LGBT lidi značně vzrostl a šířil se v zemích jako jsou Albánie, Ázerbájdžán, Bosna, Bulharsko, Česko, Estonsko, Finsko, Maďarsko, Itálie, Kosovo, Lotyšsko, Moldavsko, Severní Makedonie, Polsko, Rusko, Slovensko a Turecko,“ vyjmenovává ILGA-Europe.

Na stránkách zprávy věnovaných Česku organizace píše, že zaujaté projevy vůči LGBT komunitě „byly i nadále vážným problémem“ a dopouštěli se jich politici, náboženští vůdci, aktivisté brojící proti sexuálním menšinám i média. Coby konkrétní případy v Česku zmiňuje například politické hnutí Václava Klause mladšího Trikolóra nebo stranu Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury.

Trikolóra vedla kampaň do říjnových místních voleb se slogany zaměřenými proti LGBT jako je například „Tradiční rodina je základ kraje“, píší autoři zprávy. V případě SPD připomíná její prohlášení k festivalu Prague Pride, ve kterém odmítla „propagaci genderové ideologie homosexualismu“ a fakt, že festival finančně podpořilo město Praha. „Zatímco někteří náboženští vůdci přivítali komentáře papeže Františka ohledně civilních svazků lidí stejného pohlaví, pražský arcibiskup Dominik Duka je nazval pokusem destabilizovat katolickou veřejnost,“ píše se dále ve zprávě, podle níž Česko rovněž patří mezi země, kde přibylo i nenávistných projevů na sociálních sítích.

(čtk)