Sobota, 28. května, 2022

Vadí testování ve firmách nebo ochrana úst: NSS už má 10 návrhů na rušení opatření

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Nejvyšší správní soud (NSS) zatím obdržel deset návrhů na zrušení opatření přijímaných po schválení pandemického zákona. Směřují proti povinnému testování na covid-19 ve firmách a nově také proti povinnosti nosit na veřejnosti ochranu úst a nosu. Je pravděpodobné, že soud k některým návrhům svolá veřejné jednání, řekla mluvčí Sylva Dostálová.

Podle pandemického zákona, který platí od konce února, přezkoumává mimořádná opatření ministerstva právě NSS, jde o jeho novou kompetenci. Předseda soudu Michal Mazanec už dříve uvedl, že rozhodování bude složité a rozporuplné, soud by se ale měl s návrhy vypořádat v jednotkách týdnů.

První podnět NSS dostal 7. března od dělníka v automobilovém průmyslu. Tvrdí, že testování je zdravotní zákrok, se kterým pacient musí souhlasit a měl by mít právo jej odmítnout. Mimořádné opatření vydalo ministerstvo zdravotnictví. Prakticky z něj plynula nutnost zorganizovat testování ve firmách s více než 250 zaměstnanci, protože na pracovišti směli být od 12. března jen ti, kteří v posledních sedmi dnech podstoupili test s negativním výsledkem. Povinnost firemního testování se v ČR dalšími opatřeními rozšiřovala.

Rozhodnutí zatím nepadlo. „Probíhají nezbytné procesní úkony, a to v co nejkratších možných zákonných lhůtách,“ uvedla Dostálová.

Kvůli povinnému testování ve firmách se na soud obrátily také Nezávislé odbory Teva Czech Industries, což je výrobce léčiv. Nesouhlasí například s tím, že po odmítnutí testování vzniká překážka v práci na straně zaměstnance, který tak nemá nárok na náhradu mzdy. Kritizují také to, že zaměstnavatel nakládá s daty o zdravotním stavu pracovníků.

V pondělí se na soud obrátili poslanci Karla Maříková (SPD), Lubomír Volný a Marián Bojko (oba Volný blok) a krajští zastupitelé Karlovarského kraje za SPD. Navrhují zrušit mimořádné opatření, které ukládá povinnost nosit na veřejnosti ochranu dýchacích cest. Opatření považují za protiústavní a navíc zbytečné, mají za to, že dlouhodobé nošení respirátorů poškozuje zdraví, uvedl jejich advokát Norbert Naxera.

Podle návrhu není jednoznačně prokázané, že nošení respirátorů zabraňuje šíření infekce. Poukázali na dynamiku šíření viru v ČR, kde se roušky a respirátory nosí s různou důsledností už mnoho měsíců. „K zásadnímu zpomalení epidemie to nevedlo a Česká republika je ve statistikách nemocných a zemřelých horší než jiné země, kde podobná povinnost stanovená není,“ stojí v návrhu.

(čtk)

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY