Sobota, 15. května, 2021

Dlouholeté bezvýsledné exekuce se zřejmě budou zastavovat, Sněmovna to schválila

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Dlouholeté bezvýsledné exekuce se zřejmě budou zastavovat. Částečně se omezí zabavování movitých věcí. V novele, jejíž části míří po poslaneckých úpravách i na řešení některých dluhů z minulosti, to dnes schválila Sněmovna. Snahy o zavedení krajské místní příslušnosti exekutorů dolní komora opět odmítla. Předlohu nyní dostane k posouzení Senát.

S výslednou podobou změn, jak je dolní komora přijala, nebyly některé opoziční i koaliční poslanecké kluby spokojeny. Výsledek je opravdu minimalistický. Očekávali jsme víc,“ uvedla za ČSSD Kateřina Valachová. Rovněž podle šéfa poslanců STAN Jana Farského je posun zcela minimální. Pirát Lukáš Kolářík míní, že jde o promarněnou šanci. „Udělali jsme krok, ale bohužel jsme zůstali v polovině,“ řekl Marek Výborný (KDU-ČSL).

O „absolutně vykostěném“ návrhu mluvil Leo Luzar (KSČM), dlužníkům podle něho neuleví. Rovněž SPD měla podle předsedy poslanců hnutí Radima Fialy představu, že zákon zlepší život dlužníkům v exekučních pastech. Zástupci části sněmovních frakcí doufají, že zasáhne horní komora.

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) uvedla, že z výsledku není nadšená. Ministerstvo spravedlnosti původně navrhovalo jiné úpravy, výsledek znamená podle ní nepatrné zlepšení. „Senátoři budou mít těžkou práci,“ konstatovala ministryně.

Předloha zavede po sněmovních úpravách šestiletou lhůtu, po jejímž uplynutí by exekutor bezvýslednou exekuci při splnění určitých podmínek zastavil. Bezvýsledná exekuce by mohla trvat nejdéle 12 let. Vláda původně navrhovala základní tříletou lhůtu a maximální délku exekuce devět let.

Sněmovna schválila také omezení mobiliárních exekuci důchodců, tělesně postižených lidí a u dluhů z dětství. Dlužník by mohl odvrátit prodej movitých věcí také v případě, že bude nad rámec zákonných srážek z příjmů dobrovolně hradit aspoň 1500 korun.

Trojice návrhů Pirátů a KDU-ČSL na zavedení místní příslušnosti exekutorů s rozdělováním případů takzvaným kolečkem a soustředěním exekucí mířících na jednoho dlužníka u jednoho exekutora ve Sněmovně opět narazila. Jedna z úprav předpokládala úplnou teritorialitu exekutorů podle krajů, další dva částečnou místní příslušnost, tedy jen u vybraných dluhů. Nyní si mohou věřitelé exekutora svobodně zvolit.

Zavedení takzvané teritoriality dlouhodobě podporuje Exekutorská komora. Princip místní příslušnosti by podle ní výrazně pomohl stabilitě systému vymáhání práva. Naopak část exekutorů s teritorialitou nesouhlasí.

Zamítnutí teritoriality uvítala České asociace věřitelů, podle jejího prezidenta Pavla Staňka by zásadně snížila vymahatelnost práva. Asociace nesouhlasí s omezením mobiliárních exekucí, které jsou podle ní mnohdy jedinou šancí, jak se může věřitel ke svým penězům dostat. „Schválené omezení by navíc v praxi znamenalo výrazné prodloužení výkonu exekuce, což není žádoucí ani pro věřitele, ani pro dlužníky,“ uvedl Staněk v tiskové zprávě. Naopak podle iniciativy Rekonstrukce státu by místní příslušnost exekutorů mohla ukončit „kšeftování s dluhy“. „Poslanci slibovali, že dnes vyřeší dopady predátorských let z minulosti, ale nakonec nevyřešili ani minulost, ani budoucnost,“ sdělil v tiskové zprávě vedoucí iniciativy Josef Karlický.

Na dluhy z minulosti míří dva schválené poslanecké návrhy. Dlužníkům vůči státu a dalším veřejným institucím by stačilo v exekuci splatit jistinu a uhradit 750 korun na náklady řízení. Budou se také zastavovat dlouhodobě bezvýsledné exekuce s jistinou do 1500 korun. Věřitelé získají část pohledávky zpět od státu ve formě daňové úlevy a exekutorům stát uhradí část výdajů spojených s vymáháním peněz.

Z vládní předlohy Sněmovna vypustila jednu ze stěžejních částí. Týkala se soustřeďování exekucí na jednoho dlužníka u exekutora, který zahájil první z nich. Vláda si od změny slibovala snížení nákladů řízení.

Z vymožených peněz by se podle dalších schválených úprav měla splácet nejprve jistina dluhu, teprve potom úrok. Sníží se penále u dluhů na zdravotním a sociálním pojištění. Sněmovna přijala některé další drobnější změny. Jde například o povinnost exekutora nahrávat telefonní hovory týkající se exekučního řízení a zákaz zabavovat příplatky a příspěvky ke zmírnění některých křivd způsobených komunistickým režimem a k ocenění účastníků národního odboje.

(čtk)

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY