Pondělí, 17. května, 2021

Soud zrušil předběžné opatření ve sporu o zveřejnění filmu Šarlatán

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Vrchní soud v Praze zrušil předběžné opatření, které zakazovalo stahovacímu portálu Ulož.to zpřístupňovat český životopisný film Šarlatán. ČTK o tom dnes informoval Tadeáš Novák, mediální zástupce společnost Uloz.to cloud, která portál provozuje. Rozhodnutí souvisí se sporem Ulož.to se společností CinemArt, která tvrdí, že server snímek polské režisérky Agnieszky Hollandové umístil na stránky bez souhlasu výhradního distributora společnosti CinemArt.

Distribuční společnost CinemArt se loni na soud obrátila s tím, že Uloz.to cloud umožňuje lidem volně si nahrávat a stahovat záznam filmu. Uživatelé, kteří na server snímek nahráli, na to však neměli oprávnění. Podle CinemArt s sebou nese distribuce filmu značné náklady, které mají být kompenzovány odměnou za souhlas s užitím snímku. To se však v tomto případě nestalo a firma utrpěla majetkovou újmu.

Pražský městský soud jí v prosinci vyhověl a vydal takzvané předběžné opatření, které společnosti Ulož.to zakazovalo film zpřístupňovat. Ta opatření respektovala, ale podala proti němu odvolání. Nadřízený soud opatření zrušil.

„Problém je v tom, že slovo šarlatán není jen film Šarlatán. Plošné cenzurování tohoto slova by postihlo i množství obsahu, který žádná pravidla neporušuje, a omezilo by tak svobodu celé řady uživatelů internetu,“ uvedl Novák. Podle něj tak musela společnost najmout externí agenturu, aby vyhověla předběžnému opatření a zároveň chránila legitimní obsah svých uživatelů. Firma vyhledávala soubory, které mají slovo „šarlatán“ v názvu a následně posuzovala, jestli jde o předmětný film.

„Tento proces musel fungovat nepřetržitě po dobu několika měsíců. Tyto nesmyslné náklady budeme po CinemArtu požadovat zpět. Byla odeslána předžalobní výzva a obáváme se, že budeme muset i podat žalobu,“ doplnil Novák.

Drama režisérky Agnieszky Hollandové Šarlatán vzniklo podle scénáře Marka Epsteina a sleduje život léčitele a bylinkáře Jana Mikoláška, který léčil statisíce lidí, byl ale perzekvován nacisty i komunisty.

(čtk)

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY