Robert Tempel u soudu Repro: youtube

Soud zrušil Tempelovi doživotí, kvůli jinému trestu zůstává ve vězení

Pražský vrchní soud rozhodl, že se Robert Tempel nebere do vazby a zároveň vydal příkaz k jeho propuštění z výkonu doživotního trestu odnětí svobody. Na svobodu ale propuštěn nebyl, protože ještě nevykonal zbytek dřívějšího trestu uloženého jiným soudem. ČTK to sdělila mluvčí vrchního soudu Kateřina Kolářová. Muž byl odsouzen na doživotí za dvojnásobnou vraždu spáchanou v roce 2001 na Sokolovsku. Ústavní soud ale toto rozhodnutí minulý týden zrušil.

Robertu Tempelovi byl na základě příkazu k propuštění Vrchního soudu Praha zrušen doživotní trest. Zároveň ale vrchní soud dodává, že obžalovaný Robert Tempel má dosud nevykonaný zbytek trestu odnětí svobody, který tak v současnosti vykonává.

Podle serveru Seznam Zprávy zůstává Tempel ve vězení kvůli loupežnému přepadení banky, za které byl původně odsouzen už v roce 1996. „Z výkonu tohoto trestu odnětí svobody byl obžalovaný sice podmíněně propuštěn, nicméně usnesením Okresního soudu Karlovy Vary ze dne 4. března 2005 mu byl zbytek tohoto trestu pravomocně přeměněn v nepodmíněný trest odnětí svobody v trvání 457 dnů,“ uvedl vrchní soud v usnesení, jehož text mají Seznam Zprávy k dispozici.

Ústavní soud po zásahu Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku revidoval svá starší odmítavá rozhodnutí. Případ vrátil podle Tempelova právníka Jaroslava Ortmana do stadia, kdy plzeňský krajský soud vynesl nepravomocný zprošťující rozsudek. Přezkoumávat ho bude opět odvolací pražský vrchní soud.Tempel je podle informací ČTK aktuálně ve věznici v Bělušicích.

Důvodem pro nové kroky v Tempelově kauze bylo stanovisko štrasburského soudu, který se za odsouzeného muže postavil loni v červnu. Českou republiku zkritizoval za „významné selhání justice“ při projednávání Tempelova případu. Pochybení spočívalo v délce řízení, ale také v přesunu věci z Plzně do Prahy a v tlaku odvolacího soudu na prvostupňový senát. Podle nálezu vrchní soud v podstatě sám hodnotil některé důkazy, třeba věrohodnost klíčového svědka, aniž je sám provedl. Dokazování se odehrávalo u krajského soudu.

Vraždy, za něž byl Tempel potrestán, se staly na lesním parkovišti u Hruškové na Sokolovsku. Tempel tam podle rozsudku předal své oběti 400.000 korun za auto, které si údajně chtěl koupit. Následně prý muže zastřelil. Zasáhl údajně i druhého muže a poté jej bil do hlavy železnou tyčí s kusem betonu a montážním klíčem. Obě těla podle názoru obžaloby následující den zakopal na Chebsku.

Tempel se hájil tím, že vraždu nespáchal on, ale člověk přezdívaný Biftek, který byl také na místě činu a jenž později v kauze vystupoval jako klíčový svědek. Podle Tempela šlo v kauze o drogy a splacení dluhu. Byl to právě klíčový svědek, kdo dovedl policii na místo, kde byli zakopáni mrtví mladíci. Doživotí dostal Tempel jako souhrnný trest za vraždy a za dvě předchozí loupeže.
(čtk)